Latvijas Biškopības biedrība (LBB) piedāvā visiem biškopjiem bez maksas skābeņskābi varrozes apkarošanai

15.09.2008.

Šogad LBB ir iespējams saņemt 75 g iepakojumos safasētu skābeņskābi varrozes apkarošanai, kas ir pieejama jebkuram bišu saimju īpašniekam bez maksas, jo tās iegāde tiek finansēta ar ES atbalstu ELGF kopējās tirgus organizācijas pasākuma „Atbalsts biškopības nacionālajai programmai” ietvaros. Klāt pievienota lietošanas instrukcija un to lieto oktobrī un novembrī. Tā izmantojama kā papildus līdzeklis cīņai ar ērci, taču ne kā vienīgais varras apkarošanas līdzeklis. 75 g iepakojums paredzēts 10 – 15 saimju apstrādei.


Rudenī sākas bišu ziemošanas laiks un, lai bišu saime veiksmīgi sagaidītu pavasari, svarīgi lai pietiktu barība un to lieki netraucētu tādi parazīti kā bišu ērce jeb varra.


Bišu parazīts varra (Varroa destructor) Latvijā sastopams jau vairāk kā 30 gadus un diemžēl bites šajā laikā nav spējušas izstrādāt savus aizsardzības mehānismus pret to. Tāpēc bišu saimes ikgadēja pretvarru apstrāde ir obligāts pirms ziemošanas darbs katram biškopim. Varras aktīvi vairojas siltajā gadalaikā uz bišu jaunās paaudzes jeb bišu peros. Laikā , kad saimē peru nav, varru vairošanās nenotiek, tās tikai pārziemo kopā ar bitēm traucējot to mieru. Oktobra vai novembra mēnesī bišu māte pārstāj dēt oliņas un iestājas bez peru periods bišu saimē, tas ir īstais laiks varrozes apkarošanai, jo varras ērces ir tikai uz bitēm.


Bišu saimes ārstēšanai augustā un septembrī var izmantot ārstniecības līdzekļus – Bayvarol, Apiguard un Gabon PA – 92, bet ļoti veiksmīgi biškopji izmanto arī dažādas atļautās vielas kā, piemēram, skābeņskābi, kas saskaņā ar ES regulām ir atļauta arī bioloģiskā biškopībā un ir lietojama oktobrī un novembrī.


Skābeņskābes izmantošana pretēji sintētiskajiem preparātiem neatstāj atliekvielas medū un vaskā, neveidojas varru rezistence jeb izturība pret šo apstrādes līdzekli, tādejādi šī metode ir bitēm, cilvēkam un dabai draudzīgāka. Lietošana gan prasa mazliet vairāk piepūles nekā lietojot sintētiskos preparātus.

Pēdējās izmaiņas: 15.09.2008.