Sabiedrības veselības aģentūra Latvijas skolās organizēs interaktīvu spēli, kas mācīs bērniem atpazīt traumatismu provocējošas situācijas

03.09.2008.

Jaunajā mācību gadā uz Latvijas  skolām dosies Lāčuks un Lapsēns – maskās tērpi aktieri, kuri kopā ar bērniem darbosies speciāli izstrādātā rotaļā, kas palīdzēs bērniem atpazīt situācijas, kurās var gūt sasitumus, nokrist, aizrīties, nosmakt u.tml. Interaktīvo spēli, kas vērsta uz paštraumēšanās  un tīšas traumēšanas profilaksi, izstrādājuši Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti, ņemot vērā traumatologu ieteikumus un apzinot  izplatītākos traumēšanās veidus skolas un pirmskolas iestāžu vidē. Pirmklasniekiem, piemēram, tiks mācīts, ka asi priekšmeti jātur ar asajiem galiem uz leju, ka ēdot nedrīkst skraidīt un dauzīties,   ka ejot pa kāpnēm ir bīstami grūstīties. 


Interaktīvajā spēlē ir daudz spēļu, rotaļu un pat īpaši radīta dziesmiņa, ko bērni apgūs pusstundu garās spēles laikā.


Laika posmā no 2008.gada septembra līdz 2008.gada decembrim tiks organizētas 300 spēles gan Rīgā, gan lielākajās Latvijas pilsētās. Bērni saņems arī krāsojamās grāmatas par traumatisma profilakses tematiku, kuru galvenie varoņi būs Lācuks un Lapsēns.


Ārējo cēloņu izraisīts traumatisms rada būtisku bērnu un jauniešu veselības zaudējumu –  aptuveni 15% pacientu 0-17 gadu vecuma slimnīcās tiek ārstēti ar diagnozēm, kas saistītas ar ārējo cēloņu izraisītu traumatismu. Turklāt – traumas ne tikai rada milzīgu finansiālu slogu veselības aprūpes un labklājības sistēmai, bet emocionāli, organizatoriski un finansiāli ietekmē visu ģimeni, kurā ir bērns, kurš guvis traumu.


Sabiedrības veselības aģentūras sagatavotajā ziņojumā „Traumatisms un ārējie nāves cēloņi bērniem un jauniešiem” norādīts, ka, atšķirībā no citiem ar sliktu veselību vai priekšlaicīgu nāvi saistītiem cēloņiem, traumas vairumā gadījumu ir iespējams novērst, padarot drošāku vidi, kurā dzīvojam, kā arī produktus un pakalpojumus, kurus izmantojam. Uzsvērts arī speciālistu atzinums – viens no svarīgiem faktoriem traumatisma profilaksē ir paša bērna uzvedība, attieksme pret drošības pasākumiem un traumu profilaksi, ko, savukārt, bērnam var iemācīt līdzcilvēki – tuvinieki, skolotāji, apkārtējā sabiedrība.


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste
Baiba Auzāne

Pēdējās izmaiņas: 03.09.2008.