Datu bāze letonika.lv publiskajās bibliotēkās būs pieejama par brīvu

21.08.2008.


Rīga, 2008. gada 21. augusts. – No 1. septembra datu bāze letonika.lv būs par brīvu pieejama visās 874 Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās. To paredz vienošanās, ko publisko bibliotēku attīstības projekta „Trešais tēva dēls” ietvaros noslēgusi valsts aģentūra „Kultūras informācijas sistēmas” (v/a „KIS”) un šī elektroniskā resursa izstrādātājs SIA „Tilde”.


„Mēs esam panākuši šo vienošanos, lai popularizētu elektronisko resursu izmantošanu bibliotēkās.  Projekta „Trešais tēva dēls” ietvaros visās publiskajās bibliotēkās uzstādījām jaunus datorus un uzlabojām interneta ātrumu, tagad laiks ķerties klāt pie satura jautājumiem. Daudzi bibliotēku lietotāji vēl īsti neapzinās, kādas iespējas piedāvā gan letonika.lv, gan arī citas datu bāzes. Tās var palīdzēt iegūt gan informāciju mācībām, gan rast atbildes uz gluži praktiskiem jautājumiem, piemēram, par dzīvnieku kopšanu, dārzniecību vai būvniecību,” saka v/a „KIS” direktors Armands Magone.


Līdz šim, projekta ”Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros, letonika.lv bijusi pieejama bibliotēkās, kas noslēgušas līgumu par tās izmantošanu un par to maksāja vienu trešdaļu no abonēšanas maksas. Pārējo abonēšanas maksas daļu sedza v/a „KIS”. No 1. septembra publiskajām bibliotēkām par letonika.lv abonēšanu nebūs jāmaksā, turklāt tā būs pieejama pilnīgi visās publiskajās bibliotēkās.


Šobrīd letonika.lv abonējušas 555 bibliotēkas un tā ir populārākā datu bāze bibliotēkās. Pieprasītas ir arī 5 citas Latvijā veidotās datu bāzes – Lursoft, NAIS, e-likumi, LETA Arhīvs un LETA Nozare, kā arī 18 ārzemju datu bāzes, piemēram, EBSCO, Emerald, Cambridge Journals Online, Britanica Online angļu valodā un Rubrikon krievu valodā. 


Datu bāze letonika.lv ir latviska uzziņu un tulkošanas sistēma internetā, kas sniedz sistematizētu enciklopēdisku uzziņu un tulkošanas informāciju, radot jaunus, apzinot esošos un apkopojot vienuviet unikālus un kvalitatīvus digitālos resursus par Latviju latviešu valodā. Letonika.lv ietver plašas enciklopēdijas, daudzvalodu tulkojošās, skaidrojošās un terminu vārdnīcas, bagātas attēlu krātuves, latviešu literatūras klasiku. Tā ir uzticama informācija latviešu valodā par Latviju, tās vēsturi, vidi, valodu un kultūru.


V/a „Kultūras informācijas sistēmas” ir Kultūras ministrijas paspārnē strādājoša aģentūra, kuras misija ir palīdzēt atmiņas institūcijām – arhīviem, bibliotēkām un muzejiem saglabāt un padarīt pieejamu kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm, izmantojot jaunākos informācijas tehnoloģiju risinājumus. Starp vērienīgākajiem aģentūras īstenotajiem projektiem ir Valsts Vienotā Bibliotēku Informācijas Sistēma jeb „Gaismas tīkls”, Valsts Vienotā Arhīvu Informācijas Sistēma, Nacionālais Muzeju Krājuma Kopkatalogs un Latvijas valsts, pašvaldību un Bila & Melindas Geitsu fonda līdzfinansētais publisko bibliotēku attīstības projekts „Trešais tēva dēls”.


Mediju kontaktiem:
Kaspars Rūklis, 3td Komunikācijas vadītājs
V/a „Kultūras informācijas sistēmas”
Tālrunis: 67844885, 29405048;
E-pasts:
kaspars.ruklis@3td.lv;
Web:
www.3td.lv, www.kis.gov.lv

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.