Lielie uzņēmumi neizvēlas citu elektrības pārdevēju

28.07.2008.

28.jūlijā laikrakstā Dienas Bizness lasāms jau otrais izdevuma EnergoForums pielikums, kas sniedz plašu informāciju par aktualitātēm enerģētikā.


Šajā numurā galvenā uzmanība veltīta elektroenerģijas tirgus jautājumiem – kā lielajiem elektroenerģijas patērētājiem un uzņēmumam Latvenergo veicas ar jauno līgumu slēgšanu tirgus apstākļos. „Gan piegādātāja pusei, gan pircējiem process ir pavisam jauns un neierasts. Pirmajiem tāpēc, ka līdz šim nav nācies reāli nodarboties ar daudzveidīgu tirdzniecību, otriem – tāpēc, ka jāmācās pirkt. Pircējam ir jāizdara izvēle un jāuzņemas pietiekoši augsta līmeņa risks. Es pat to gribētu salīdzināt ar naudas aizņemšanos,” līgumu slēgšanas procesu raksturo Kārlis Miķelsons, Latvenergo valdes priekšsēdētājs.


Izdevumā lasāms arī ziņa par Latvenergo meitas uzņēmuma Latvenergo Kaubandus panākumiem Igaunijas tirgū. Kopš šī gada maija Latvenergo Kaubandus tirdzniecības darījumu apjoms Igaunijā strauji pieaudzis. Šobrīd Latvenergo Kaubandus neatkarīgo ražotāju klientu skaits Igaunijā jau pārsniedz desmit, un paredzamais iepirktās elektroenerģijas apjoms šī gada laikā ir 100 000 MWh.


EnergoForuma pielikumā stāstīts arī par Latvijas – Zviedrijas starpsavienojuma attīstību, kas ir svarīgs elektroenerģijas tirgus attīstībai reģionā. Izrādās, to, vai Baltijas valstīm nepieciešamais elektroenerģijas starpsavienojums ar Zviedriju tiks būvēts no Latvijas vai Lietuvas, lielā mērā noteiks ietekmīgās Skandināvijas pārvades sistēmas operatoru organizācijas NORDEL lēmums, stāsta  AS „Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Imants Zviedris.„Starpsavienojuma izbūvi nenoteiks tikai Zviedrijas vienošanās ar Latviju vai Lietuvu, par ko bieži runā politiķi. Starpsavienojumu devumu reģionam šobrīd rūpīgi vērtē arī NORDEL dalībnieces Norvēģija, Dānija, Somija, kuras pieņems kopīgu lēmumu šajā jautājumā,” skaidro Imants Zviedris.


Savukārt Eiropas elektroenerģijas industrijas pārstāvju apvienības EURELECTRIC ģenerālsekretārs Hanss ten Berge (Hans ten Berge) intervijā par ražošanas un pārvades darbības nošķiršanas nozīmi secina, ka vienota Eiropas enerģētikas tirgus izveidei nepieciešama stabilu reģionālo tirgu attīstīšana.„Eiropas Komisija un ES likumdevēji liek pārāk lielu uzsvaru uz atdalīšanas jautājumu. Lielāka tirgus integrācija, radot lielāku tirgu, „atšķaidīs” jebkura uzņēmuma varu un dos vietu jaunpienācējiem. Lai virzītu uz priekšu reģionālo integrāciju, mums ir jāharmonizē pārvades sistēmas operatoru tīklu kodi un vairumtirdzniecības tirgus noteikumi pārrobežu tirdzniecībai,” uzsver Hanss ten Berge.


Pielikumā arī plaša interviju ar Latvenergo valdes priekšsēdētāju Kārli Miķeslonu, kurš skaidro savu nostāju jautājumā par energouzņēmumu sadali. Viņa uzskats – mazās energosistēmās uzņēmumu sadale nevar notikt tāpat kā lielās.
„Nelaime ir tā, ka mēs runājam par īpašumtiesību nodalīšanu nacionālajiem pārvades sistēmu operatoriem. Nodalīšanas rezultātā tie tādi arī paliks, mēs tos nespēsim internacionalizēt, ja vien neapvienosim. PSO ir jākļūst neitrāliem pret nacionālās ekonomikas interesēm,” saka K.Miķelsons.


Andris Siksnis, AS “Latvenergo”
Ārējās komunikācijas vadītājs

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.