No 15. jūlija līdz 15. augustam Preiļu galvenajā bibliotēkā skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas ceļojušā izstāde „Birkerta bibliotēkas”

15.07.2008.

Gunārs Birkerts( dz.1925.g.) ir pasaulē pazīstamais latviešu izcelsmes arhitekts. Šogad Amerikas Arhitektu institūta sastādītajā 150 visu laiku labāko šajā zemē uzcelto ēku sarakstā ierindojas arī divas Birkerta projektētas celtnes. Līdzās Rema Kolhāsa Sietlas publiskajai bibliotēkai un Empire State ēkai Ņujorkā tur atrodama arī Mičiganas Universitātes Tiesību zinātņu bibliotēka un Korningas Stikla muzejs. Savas karjeras sākumā viņš strādājis pie skandināvu izcelsmes arhitektūras granda Ēro Sārinena, pēc tam pie Pasaules Tirzniecības centra Dvīņu torņu arhitekta Minoru Jamasaki. Vienā komandā ar Ričardu Rodžersu, Aldo Lorisu Rosi un citām pasaules arhitektūras zvaigznēm Birkerts strādājis pie bijušās FIAT  rūpnīcas teritorijas pārveides projekta Florencē. Kopš 1962. gada Gunars Birkerts vada savu arhitektu biroju.


Lai gan Gunars Birkerts dzīvo ASV  un tur atrodas lielākā daļa viņa projektēto ēku( arhitekts srādā arī citur pasaulē, piemēram,  Eiropā- Itālijā, Vācijā, Somijā, kā arī Venecuēlā), Birkerta biogrāfijas pētnieki un kritiķi uzsver, Birkerts nav tipisks amerikāņu arhitekts Birkerta telpas un tās apgaismojuma uzbūves izpratne, kā arī formu valoda ir radnieciska Skandināvijai, kurai par piederīgu viņš uzskata arī Latviju. Eiropeiskās kultūras klātbūtne arhitekta projektos nav tīši apzināta izvēle, bet gan ģenētiskā un kultūras mantojuma, kā arī iegūtās pieredzes noteikta.


Gunāra Birkerta vairākos desmitos skaitāmo darbu vidū ir 19. bibliotēku projekti. Katrs no tiem iemieso noteiktu posmu Birkerta profesionālajā darbībā un ir sava laika arhitektūras izpratnes atspulgs. Arhitekta projektētās bibliotēkas ir atšķirīgas, viņš necenšas noteikti saglabāt radošā rokraksta vienotību, bet ļaujas katra projekta uzstādījuma- funkcionālo uzdevumu, konteksta, budžeta un arī laika noteiktiem , iepriekš nebijušiem risinājumiem Tās visas ir ne tikai grāmatu glabātuves, bet arī lasītājiem ērti un ekspluatācijā ergonomiski izglītības centri, kurus labprāt apmeklē cilvēku tūkstoši. Gunārs Birkerts uzskata, ka viņam arhitektūra vienmēr būs mākslas veids. Jā, lietojams mākslas darbs, tomēr tāds, kas piepilda ambīcijas un sapņus, kas ir tilts no pagātnes vēl nezināmā nākotnē.


Izstādē, stāstot par Gunara Birkerta bibliotēku projektiem, izcelti jaunākie, lielākie un nozīmīgākie darbi, rādot tos fotogrāfijās un projektu ideju sākuma skiču  oriģinālos, tā apstiprinot leģendas par arhitektiem – ģēnijiem, kas slavenu projektu pirmos uzmetumus rada uz restorānu ēdienkartēm un salvetēm lidmašīnās.


Kristīne Budže, izstādes kuratore

Pēdējās izmaiņas: 15.07.2008.