Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti aicina ceļotājus, uzturoties Ugandā, neapmeklēt alas, kurās dzīvo sikspārņi

14.07.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) epidemiologi aicina ceļotājus, kas uzturas Ugandā vai plāno doties uz šo vietu, izvairīties no alu, kurās dzīvo sikspārņi, apmeklējuma sakarā ar to, ka šī gada jūnija mēnesī kāda Nīderlandes iedzīvotāja inficējusies ar Mārburgas hemorāģisko drudzi (Marburg haemorrhagic fever), apmeklējot tūrisma apskatei paredzētas alas ceļojuma laikā Āfrikas valstī Ugandā.


Minētās alas ir populārs tūrisma objekts un atrodas Ugandā Maramagambo mežā (Maramagambo Forest). Alās konstatēta plaša sikspārņu sugu populācija, kas var pārnēsāt divu tipu hemorāģiskā drudža izraisītājus – Mārburgas un Ebolas vīrusus.


Saņemta informācija, ka citu valstu iedzīvotāji, t.sk. Latvijas, šajā tūrisma grupā nav bijuši.


Pasaules Veselības organizācija nenosaka ceļošanas ierobežojumus braucieniem uz Ugandu, bet, ņemot vērā risku inficēties, iesaka ceļotājiem neapmeklēt alas, kurās dzīvo sikspārņi.


Hemorāģiskie drudži – infekcijai raksturīgs straujš sākums, drudzis, drebuļi, galvassāpes, sāpes muskuļos. Aptuveni 5.dienā pēc simptomu sākuma parādās izsitumi, galvenokārt uz ķermeņa, nevis ekstremitātēm. Raksturīga slikta dūša, vemšana, sāpes krūškurvī, kaklā, vēderā, vēlāk caureja, kas var būt ar asins piejaukumu. Masīvas asins izplūdes izraisa daudzu orgānu mazspēju. Letalitāte svārstās no 23% (Mārburgas hemorāģiskajam drudzim) līdz 50-90% (Ebolas hemorāģiskajam drudzim). Pagaidām neeksistē licenzētas vakcīnas Mārburgas vīrus profilaksei.


Tomēr Latvijas iedzīvotājiem, kas nenonāk saskarsmē ar sikspārņiem, kas pārnēsā Mārgurgas un Ebolas vīrusus nav pamata satraukumam, jo šī infekcija slimība ir lokāla un to var iegūt tikai cieša kontakta ceļā.


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja
Laura Bundule

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.