Aizliegts peldēties 10 vietās, 2 – nav ieteicams

20.06.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) vides veselības speciālisti paaugstināta mikrobioloģiskā piesārņojuma dēļ aizliedz peldēties Daugavas upes peldvietā Ūdrīšu pagastā (Krāslavas rajonā), Salacas upes peldvietā Mazsalacā (Valmieras rajonā), Jaunolaines ciema ūdenskrātuvē „Mežezers” (Rīgas rajonā), Lielajā un Mazajā Baltezerā (Rīgas rajona Ādažu novadā), Lielupes peldvietā pie tilta un peldvietā Spuņņupē (Salas pagastā Rīgas rajonā), kā arī Vecāķu pludmalē, Linezerā un Velnezerā (Rīgā).


Peldēties nav ieteicams Lielās Juglas peldvietā Ropažos (Rīgas rajonā) un  Daugavas upes peldvietā Salaspilī (Rīgas rajonā), jo arī tur ir pārsniegti pieļaujamie mikrobioloģiskie rādītāji. Visās pārējās peldvietās, kur SVA šonedēļ veica peldūdens kvalitātes uzraudzību, ūdens kvalitāte ir laba un peldēties ir atļauts.


Peldoties piesārņotā un sliktas kvalitātes ūdenī pastāv risks iegūt veselības problēmas, kas lielākoties izpaužas kā kuņģa – zarnu darbības traucējumi. Visbiežāk mikroorganismi organismā nonāk nejauši, norijot ar infekcijas slimību izraisītājiem piesārņotu ūdeni. Tomēr infekciju var izsaukt arī šo mikroorganismu nokļūšana acīs, degunā, ausīs, kā arī saskrāpējumos un iegriezumos. Vislielākais risks saslimt pēc peldēšanās piesārņotā ūdenī ir bērniem, veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar novājinātu imūno sistēmu.


SVA speciālisti atgādina, dodoties peldēties vietās, kur peldūdens kontrole nenotiek, jāpievērš uzmanība tam, vai peldvietas tuvumā atrodas objekti, kas var ietekmēt peldūdens kvalitāti (celtniecības objekti, notekūdens caurules, kanalizācijas akas, ganības u.c.). Jānovērtē arī tas, vai ūdens tilpnes reljefs nav bīstams. Ja peldētājs nav pārliecināts par ūdens kvalitāti, jāizvairās no sejas saskares ar ūdeni un tā norīšanas, jo tas var izraisīt saslimšanu ar dažādām infekcijas slimībām.


Šī ir ceturtā peldsezona, kopš SVA speciālisti veic peldūdens pārbaudes ne tikai jūras, bet arī iecienītākajās ezeru un upju peldvietās, peldūdens kvalitāti pārbaudot 276 peldvietās. Peldsezona ilgst no 15.maija līdz 15.septembrim. Peldvietu ūdens kvalitātes rādītājus pēc laboratorisko izmeklējumu saņemšanas novērtē speciālists un dod slēdzienu par ūdens kvalitāti – peldēties atļauts, peldēties nav ieteicams vai arī peldēties nav atļauts. Par izmeklējumu rezultātiem tiek informēts peldvietas īpašnieks, citas ieinteresētās institūcijas, kā arī ar masu mediju starpniecību – sabiedrība.


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.