SVA aicina līgot veselīgi

20.06.2008.

Lai Līgo svētki saistītos ar patīkamām izjūtām un svinēšana nebeigtos ārsta kabinetā, Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) speciālisti aicina ievērot veselīgus uzvedības principus arī svētkos.


Iegādājoties ēdienu svētku mielastam, nepieciešams pievērst uzmanību tā svaigumam – vai ēdienam nav slikta smarža, garša, vai nav beidzies derīguma termiņš, vai tirdzniecības vietā tiek ievēroti produkta uzglabāšanas nosacījumi. Pārtikas produkti, kuru lietošanai un uzglabāšanai būtu jāpievērš īpaša uzmanība ir piena, gaļas un zivju produkti, kā arī olas un dažādi jau sagatavoti produkti vai pusfabrikāti. Lietojot nekvalitatīvus pārtikas produktus var inficēties ar Pārtikas toksisko infekciju jeb saindēšanos ar pārtiku, salmonelozi, dizentēriju, u.t.t.


Gatavojot gaļu, zivis un arī vistas gaļu, atcerieties, ka tikai kārtīgi izcepta (sagatavota) gaļa pasargās no saslimšanas. Pagatavoto ēdienu jāuzglabā piemērotā temperatūrā, lai tā nebojātos.


Par regulāru roku mazgāšanu, it īpaši pirms ēšanas, nepieciešams atcerēties arī brīvā dabā, kur ūdens pieejamība ir ierobežota.


Tā kā vasaras saulgrieži lielākoties ir saistīti ar atrašanos dabā, jāveic piesardzības pasākumus pret ērcēm. Ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu, tādēļ bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze/krekls jāliek biksēs. Ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas un tās iespējams savlaicīgi notraukt. Pārnākot no pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. No ērcēm jāuzmanās arī nesot mājās jāņuzāles.


Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, bet uzmanīgi, lai nesaspiestu ērces iekšējo saturu brūcē. Ērci izvelk ar speciālu šim nolūkam paredzētu pinceti vai arī aiz diega galiem, kas apsiets ap ērces snuķīti piesūkšanās vietā. Pret ērču encefalītu nevakcinētiem cilvēkiem pēc iespējas ātrāk jāuzmeklē ārsts, kas ieteiks nepieciešamos profilakses pasākumus.


Ejot meklēt papardes ziedu, jāpatur prātā, ka prezervatīvi pasargā ne vien no nevēlamas grūtniecības, bet arī no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām, tajā skaitā HIV/AIDS.


SVA speciālisti aicina atturēties no alkohola lietošanas, tomēr ja nolemts lietot arī alkoholu, lietot kvalitatīvu alkoholu un nepārsniegt 5 maksimālās alkohola deva. 1 alkohola deva ir apmēram 10g absolūtā alkohola jeb aptuveni 330ml alus, 150ml vīna vai 30ml degvīna.


Alkohola lietošanas gadījumā SVA speciālisti iesaka paralēli uzturā lietot vairāk piena, jo tas nostiprinās aknas un palīdzēs kuņģim pārstrādāt alkoholu, kā arī alkoholu sajaukt ar ledu, jo tas mudinās dzert nelieliem malkiem.


Peldēties droši ir tikai tajās peldvietās, kurās ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta, taču jāatceras, ka arī Jāņu nakts nav piemērots laiks pārgalvīgai niršanai un savu peldētāja spēju izrādīšanai.


Gadījumā, ja noticis negadījums vai sākusies saslimšana, meklējiet ārsta palīdzību un atklājiet iemeslu, kādēļ saslimšana radusies, tas var palīdzēt no saslimšanas pasargāt citus līdzcilvēkus.


Priecīgus svētkus!


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.