Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) jūnijā rīko akciju „Īsti vīri nebaidās no urologa!”

02.06.2008.

Jau otro gadu pēc kārtas jūnija mēnesī SVA rīko akciju, kas pievērš uzmanību vīriešu veselībai un viņu veselību ietekmējošiem paradumiem. Šī gada akcijas sauklis ir „Īsti vīri nebaidās no urologa!” Plakāti ar šādu saukli laika periodā no 2. līdz 20. jūnijam būs redzami uz desmit Rīgas pilsētas maršrutu autobusu aizmugurējiem stikliem, kā arī 6 starppilsētu autobusiem. Plakāti, kuri aicina vīriešus vairāk rūpēties par savu reproduktīvo veselību, tiks izvietoti arī vides stendos  degvielas uzpildes stacijās LUKOIL visā Latvijā. Akcijas laikā Veselības tramvajā, kurš kursē pa 6.maršrutu, pasažieriem būs pieejams informatīvs izdevums par vīriešu veselību „Neaizmirsti par savas veselības tehnisko apskati!”


Akcijas laikā vīriešu veselības tēma tiks aktualizēta arī plašsaziņas līdzekļos. Piemēram, 12.jūnijā interneta portāla Apollo apmeklētājiem būs iespēja uzdot jautājumus par reproduktīvās veselības problēmām urologam, andrologam un psihologam.


SVA pētījumi un statistikas dati norāda – dzimums ir faktors, kas Latvijā būtiski  ietekmē iedzīvotāju veselību. Tā, piemēram, paredzamais mūža ilgums vīriešiem Latvijā ir par 11 gadiem īsāks nekā sievietēm. („Paredzamā mūža ilguma atšķirības sievietēm un vīriešiem” /SVA,2007/). Paredzamā mūža ilguma atšķirība starp dzimumiem ir daudz lielāka nekā citās Eiropas valstīs. Tam par iemeslu ir gan ievērojamais nāves gadījumu skaits vīriešu vidū no ārējiem cēloņiem (vardarbība, saindēšanās, pašnāvības), kas ir trīs reizes biežāks nekā sievietēm, gan dzīvesveids (smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana), gan arī vīriešu nevērība pret savu veselību. SVA speciālisti noskaidrojuši, ka vīrieši daudz retāk nekā sievietes apmeklē ārstu, kā arī mazāk pievērš vērību slimību profilaksei un veselības veicināšanai, tai skaitā reproduktīvās veselības uzturēšanai. Vīrieši arī biežāk slimo ar sirds un asinsvadu saslimšanām, plaušu vēži, kuņģa un prostatas vēzi, un tas nozīmē to, ka vīrieši ir mērķa auditorija, kas vairāk jāizglīto un jāinformē par veselības veicināšanu.


Informāciju sagatavoja:
SVA Sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Auzāne

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.