SIA „PREIĻU SAIMNIEKS” AICINA PIEDALĪTIES AKCIJĀ UN DOT PLASTMASAS IEPAKOJUMAM OTRU ELPU

01.06.2008.

No 1. jūnija līdz 1. septembrim Latvijas Zaļais punkts un atkritumu apsaimniekotājs Preiļu saimnieks aicina Preiļu iedzīvotājus iesaistīties nu jau par tradīciju kļuvušajā plastmasas pudeļu vākšanas akcijā un laimēt balvas.  


Piedalies mūsu pilsētas akcijā (PDF)


Lai piedalītos akcijā, tukšā dzērienu plastmasas pudelē jāieliek zīmīte ar savu vārdu un tālruņa numuru, pēc tam šī pudele jāsaplacina, jāuzskrūvē korķis un jāizmet plastmasas iepakojumam paredzētā konteinerā. Akcijas dalībnieki piedalīsies izlozē, kurā varēs laimēt veikala Maxima dāvanu kartes 30 latu vērtībā. Izlozes notiks trīs kārtās 30. jūnijā, 31. jūlijā un 2. septembrī, un to rezultāti tiks paziņoti interneta portālā www.preili.lv un www.zalais.lv.


Preiļu saimnieks atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja Vineta Igolniece aicina iedzīvotājus lielāku daudzumu plastmasas pudeļu nogādāt savākšanas punktā Preiļos, Rīgas ielā 4.


Savukārt Latvijas Zaļā punkta Valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs atgādina, ka iedzīvotāji ir ļoti nozīmīgs posms plastmasas pārstrādes nodrošināšanā, jo tieši viņi veic tās atdalīšanu no mājsaimniecības atkritumiem un nogādi šķirošanas konteinerī, kura saturs tālāk nonāk pārstrādes rūpnīcā. M.Simanovičs arī uzsver, ka visas Preiļos savāktās plastmasas pudeles tiks nogādātas uz pārstrādi rūpnīcā PET Baltija. Tur tās tiks sasmalcinātas pārslās, no kurām gatavo jaunu plastmasas iepakojumu, apģērbu, paklājus, guļammaisus, automašīnu plastmasas detaļas, kompaktdisku vāciņus. 


Papildu informācija: SIA „Preiļu saimnieks”, tālrunis 65307086
SIA „Eko Media”, tālrunis 67804032


PAPILDINFORMĀCIJA


Fakti par plastmasas iepakojumu
• Plastmasu ražo no naftas.
• Iepakošanai izmanto aptuveni 30 dažādu veidu plastmasu, taču dzērienu plastmasas pudeles izgatavo no polietilēnteraftalāta jeb PET.
• Gadā viens Latvijas iedzīvotājs izlieto apmēram 13 kg jeb aptuveni 260 PET pudeļu.
• No 27 PET pudelēm var izgatavot džemperi, bet pārstrādei pārslās nederīgās pudeles izmanto bruģa ķieģeļu ražošanā. 1 ķieģeļa izgatavošanai nepieciešamas 10 PET pudeles.
• Plastmasu var atkārtoti izmantot līdz pat 30 reizēm.
• Plastmasa dabā sadalās līdz 300 gadiem.


PET pārstrādes process un iedzīvotāju loma tajā
1. Kad dzēriena pudele iztukšota, iedzīvotājs to nogādā uz plastmasai paredzēto šķirošanas konteineri, kura saturu atkritumu apsaimniekotājs nogādā uz pārstrādes rūpnīcu.
2. Rūpnīcā pudeles nonāk uz konveijera, kur tās atdala no dažādiem piemaisījumiem un sašķiro pēc krāsām. Šo darbu veic ar rokām.
3. Plastmasas pudeles tiek sasmalcinātas pārslās. Tam seko intensīva pārslu karstā mazgāšana, kuras laikā notiek izšķīdušo papīra etiķešu atdalīšana, skalošana, nostādināšana un žāvēšana. Tad no pārslām atdala putekļus, lai piemaisījumu procents tuvotos nullei.
4. Plastmasas pudeļu otrreizējās pārstrādes procesa galaprodukts ir  PET pārslas. No vienas pudeles var iegūt 35 līdz 40 gramu pārslu.


 

Pēdējās izmaiņas: 13.11.2018.