Aicinājums uz diskusiju „SVA un pašvaldību sadarbība, lai mazinātu ar asinīm nododamo infekcijas slimību izplatību valstī un katrā reģionā atsevišķi”

05.06.2008.

Šī gada 5. jūnijā plkst. 14.00 Madonas rajona padomē Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) aicina uz diskusiju pašvaldību, sociālo dienestu, valsts un pašvaldības policijas, probācijas dienesta, ārstniecības iestāžu, skolu un nevalstisko organizāciju pārstāvjus, lai diskutētu par tēmu – SVA un pašvaldību sadarbība, lai mazinātu ar asinīm nododamo infekcijas slimību (tostarp HIV/AIDS) izplatību valstī un katrā reģionā atsevišķi.


Diskusijas dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar kaimiņu pašvaldību pieredzi HIV profilakses kabinetu darbības nodrošināšanā, kā arī redzēt fragmentus no filmām par profilakses darbu Somijā, Lietuvā un Igaunijā.


Diskusijā SVA speciālisti aicinās klātesošos izteikt viedokli par iespējamu HIV profilakses tīkla paplašināšanu Vidzemē un Zemgalē.


Ja pašvaldība pieņem lēmumu par HIV profilakses centra atvēršanu savā teritorijā, tad slēdzot sadarbības līgumu ar Sabiedrības veselības aģentūru, tai jānodrošina centra telpas, pakalpojumi un darbinieki, bet SVA veic metodisko vadību, apmāca centra darbiniekus un nodrošina ar darba materiāliem.


Pašlaik HIV profilakses centri darbojas 12 Latvijas pašvaldībās. HIV profilakses kabinetu darbība, kuros narkomāniem un viņu pietuvinātajām grupām veic eksprestestus, maina šļirces, sniedz psihosociālu atbalstu un konsultācijas, ir pasaulē plaši pielietota narkomānijas kaitējuma mazināšanas rīcības forma.


Pēc dažādiem aprēķiniem intravenozo narkotiku lietotāju skaits Latvijā ir desmit līdz astoņpadsmit tūkstoši. Nesen veikti SVA pētījumi liecina, ka aptuveni 22% no intravenozo narkotiku lietotājiem ir inficēti ar HIV. Intravenozo narkotiku lietotāji slimo arī ar citām infekcijas slimībām, kuras tiek nodotas ar asinīm –  B un C hepatītu, sifilisu, kā arī tuberkulozi, tādejādi apdraudot savus tuviniekus, seksuālos partnerus un visu sabiedrību kopumā.


Jaunu HIV profilakses kabinetu atvēršana visā Latvijā notiek EK finansēta projekta „Koordinēta un visaptveroša HIV/AIDS profilakses tīkla paplašināšana intravenozo narkotisko vielu lietotājiem un pārejas grupām(ENCAP)” ietvaros.


Informāciju sagatavoja:
SVA sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste
Baiba Auzāne

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.