SVA speciālisti iesaka iedzīvotājiem, kas dosies uz Pasaules čempionātu futbolā, vakcinēties pret masalām

29.05.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras epidemiologi iesaka tiem iedzīvotājiem, kuri dosies uz Pasaules čempionātu futbolā, izvērtēt nepieciešamību vakcinēties pret masalām. Vakcinācija ieteicama personām, kuras nav potētas pret masalām vai nav tās pārslimojušas.


Lai gan mūsdienās attīstītās valstīs masalu gadījumi ir reta parādība, Eiropas valstīs šī gada pirmajā ceturksnī tika reģistrēti vairāk kā 1300 masalu gadījumi (iepriekšējā gadā šādā periodā tika reģistrēti mazāk kā 800 gadījumi). Pašlaik nozīmīgi masalu uzliesmojumi ir reģistrēti Šveicē un Austrijā – valstīs, kur šovasar norisināsies Pasaules čempionāts futbolā. Infekcijas izplatīšanās risks ir augstāks vietās, kur ir liels cilvēku kopums.


Kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem vakcinācija pret masalām lielākajā daļā Eiropas valstu ir iekļauta valsts nodrošinātajā vakcinācijas kalendārā. Saskaņā ar pašreizējo vakcinācijas kalendāru bērniem tiek veiktas divas vakcinācijas pret masalām – 15 mēnešu un 7 gadu vecumā.


Masalām raksturīgas pazīmes ir ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, izsitumi, kā arī klepus, iesnas un konjunktivīts. Biežākās komplikācijas ir vidusauss iekaisums un pneimonija. Masalu vīruss izplatās ar gaisa pilienu starpniecību. Mūsdienās, pateicoties vakcinācijai, masalas attīstītajās valstīs ir reti sastopamas, taču tā joprojām ir izplatīta slimība daudzās jaunattīstības valstīs.


Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti aicina pirms ceļojumiem, īpaši uz jaunattīstības valstīm, apsvērt iespējamos ar ceļojumu saistītos veselības riskus un konsultēties ar ārstu, kas ir specializējies ceļotāju veselības jautājumos.


Antivielu (imunitātes) izveidei vajadzīgs zināms laiks, tāpēc ceļotājiem ieteicams laicīgi konsultēties ar ārstu, ja ceļojuma galamērķis ir vieta, kur izplatītas slimības, ko var novērst ar vakcināciju.
 
Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.