SVA: Neaizmirstiet par piesardzību pavasara talku laikā

30.04.2008.

Tā kā iepriekšējos gados pavasara talku laikā tika atrastas narkomānu izmestas izlietotas šļirces, Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) speciālisti dabas sakopšanas aktīvistus aicina neaizmirst par piesardzību vācot atkritumus, pērno zāli un izzāģējot krūmus.


SVA atgādina, ka, saduroties ar izlietotu izmestu šļirci, iespējams inficēties ar vīrusu hepatītiem B un C, savukārt HIV infekciju iegūt šādā veidā praktiski nav iespējams, jo vīruss ārpus cilvēka organisma ļoti ātri iet bojā.


Lai nesadurtos ar izlietotām un, iespējams, inficētām šļircēm SVA pavasara talku rīkotājus aicina novērtēt vidi, kurā darbi paredzēti un informēt par to talkas dalībniekus. Tāpat aicinām vietās, kas zināmas kā narkotiku lietotāju uzturēšanās vietas, nenodarbināt bērnus.


Aicinām lietot atkritumu savākšanai piemērotus darbarīkus – grābekļus, dārza dakšas, speciālus piederumus atkritumu uzslaucīšanai, lai savāktās lapas un arī citi priekšmeti nebūtu jāņem ar rokām. Gružu pārvietošanai jālieto biezi un izturīgi atkritumu maisi, un cilvēkam rokās noteikti jābūt cimdiem no iespējami bieza materiāla, piemēram brezenta. Savāktos atkritumu maisus jāizvairās spiest ar rokām vai piespiest sev klāt, jo tajos var būt šļirces, adatas un citi asi priekšmeti.


Ja tomēr gadījies sadurties – tūlīt pēc negadījuma:
• mazgāt brūci ar ūdeni un ziepēm,
• 3 –5 minūtes skalot brūci zem tekoša ūdens,
• ja iespējams – dezinficēt brūci ar tam paredzētu dezinfekcijas līdzekļi,
• uzlikt sterilu pārsēju.


Ja notikusi saduršanās ar izlietotu šļirci, operatīvu informāciju par to, kā pareizi rīkoties, iespējams iegūt piezvanot uz AIDS diennakts uzticības tālruni – 67543777.


Gadījumā, kad sakopšanas darbi notiek teritorijā, kur var būt ērces (nesakopti, nenopļauti parki, pļavas, krūmainas vietas), neaizmirstiet piemēroti apģērbties un lietot ērces atbaidošus līdzekļus. Atgādinām, ka ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu, tādēļ bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas un tās iespējams savlaicīgi notraukt. Pārnākot no pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.


Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, bet uzmanīgi, lai neiespiestu ērces iekšējo saturu brūcē. Pirms ērces izvilkšanas nepieciešams ar spirtu dezinficēt vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanu vēlams uzticēt pieredzējušam speciālistam vai arī pašam vilkt ar šim nolūkam paredzētu pinceti vai arī aiz diega galiem, kas apsiets ap ērces snuķīti piesūkšanās vietā. Pret ērču encefalītu nevakcinētiem cilvēkiem pēc iespējas ātrāk jāuzmeklē ārsts, kas ieteiks nepieciešamos profilakses pasākumus.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.