Papīra un kartona otrreizējā pārstrāde

28.04.2008.

Turpinot rakstu sēriju par dažāda veida atkritumiem un to pārstrādes iespējām, šoreiz pastāstīšu par papīru. 11. aprīlī noslēdzās makulatūras vākšanas konkurss mācību iestādēm „Šķirojot saudzēsim!”, tādēļ stāsts par papīra otrreizējo pārstrādi ir tieši laikā.


Papīrs ir ļoti plaši lietots materiāls. Atkritumos nonāk papīra iepakojums/ iesaiņojums: papīra izstrādājumi, kas paredzēti preču iesaiņošanai, piemēram, pārtikas (miltus, cukuru), sadzīves priekšmetu (gludekļus, TV, u.c.); avīzes, grāmatas, žurnāli, reklāmas bukleti; citi papīra izstrādājumi- aploksnes, rakstāmpapīrs, piezīmju blociņi, burtnīcas. Sastopami arī dažādi „lietie” izstrādājumi, piemēram, olu kastītes, kā arī dažādi citi preču triecienizolācijas materiāli.


Papīru iegūst no celulozes. Celulozi var iegūt no kokmateriāliem, bambusa, kukurūzas, cukurniedrēm, kokvilnas. Vislabāk papīru ir ražot no koka, bet lielā papīra patēriņa dēļ nākas izcirst lielu daudzumu mežu. 1 tonnas papīra ieguve no makulatūras, pasargā no izciršanas 4,3 m3 koksnes t. i. aptuveni 12 kokus, kas auguši 25 – 60 gadus. Skolēni konkursa „Šķirojot saudzēsim!” laikā ir savākuši 30 tonnas makulatūras. Parēķināsim: 30 (tonnas) x 12 (koki) = 360 (koki). Kaut arī „izglābto” koku skaits ir aptuvens, tomēr tas parāda makulatūras vākšanas un pārstrādes nozīmīgumu.
 
Pārstrādājot papīru ekonomējam arī enerģiju. Papīra ieguvē no makulatūras nepieciešams 18100 MJ, bet pirmreizējai ieguvei nepieciešams 30900 MJ.


Mūsdienās, atkarībā no izmantotajām tehnoloģijām un celulozes, iespējams iegūt no smalka zīdpapīra līdz pat biezam papīram no kura gatavo, piemēram, cementa maisus. Mūsdienu papīra ieguves process ir tāds pats kā tā ražošanas pirmsākumos, vienīgi atšķiras tehnoloģijas. Šķiedru materiālu sasmalcina, samaisa ar ūdeni, lai iegūtu šķiedru putru un tad to klāj plānā kārtā un žāvē. Papīra pirmsākumi meklējami Ķīnā pirms 2000 gadiem, bet papīra iegūšana atkārtoti pārstrādājot papīru tika izgudrota apmēram pirms 200 gadiem.


Ja papīru iegūts no pārstrādei nodotā materiāla, tad process ir šāds. Preiļos savākto makulatūra ved uz Rīgas ielu 4, Preiļos, tad atlasot piejaukumus to pāršķiro pa veidiem- makulatūra, kartons. Tālāk sapresē ķīpās un ved uz Līgatnes papīrfabriku. Tur makulatūru samaļ, sajauc ar ūdeni, atdala svešķermeņus. Iegūto masu laiž caur karstiem veltņiem. No iegūtā papīra var ražot dažādus izstrādājumus, piemēram, no avīžpapīra iegūst jaunas avīzes, iesaiņojamo papīru, no biroja papīra ražo tualetes papīru, papīra dvieļus, salvetes.


Pirms biroja un piezīmju papīru izmetat atkritumos, padomājiet, varbūt varat izmantot arī lapas otru pusi. Latvijā viens iedzīvotājs gadā izlieto apmēram 45kg. papīra, bet ar katru gadu šis skaitlis palielinās.


Preiļos makulatūru un kartonu varat izmest atkritumu šķirošanas konteineros, kuri izvietoti pie daudzdzīvokļu mājām. Papīram paredzēti konteineri ir ar dzelteniem vākiem. Šajos konteineros nedrīkst izmest papīru, kurš ir slapjš, netīrs, ar pārtikas atliekām. Netīras otrreizējai pārstrādei nodotās izejvielas var sabojāt visu konteinera sastāvu. Tās var arī sākt bojāties izdalot nepatīkamu smaku. Šādi papīra un kartona izstrādājumi jāmet sadzīves atkritumu konteinerā. Tie neiegūs jaunu dzīvi, bet noguls atkritumu poligonā. Fotopapīrs, līmpapīrs, tetrapakas un folijas iepakojums (čipsu paka, saldējuma papīrs) jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā, jo tiem ir ierobežotas pārstrādes iespējas. Papīra dedzināšana nav atkritumu šķirošana.


Makulatūru un kartonu varat vest uz Rīgas ielā 4, Preiļos esošo atkritumu šķirošanas laukumu. Aicinu arī firmas un veikalus slēgt līgumus par papīra un kartona nodošanu.


Ja rodas jautājumi, kur likt ne tikai papīru un kartonu, bet arī jebkurus citus atkritumus, arī lielgabarīta un būvgružus, zvaniet 5307086, 29420721.


Vineta Igolniece,
SIA ‘Preiļu Saimnieks’ atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.