A hepatīts izplatās cieši kontaktējoties un neievērojot personīgo higiēnu

19.02.2008.

Pēdējo gadu laikā Latvijā saslimstība ar A hepatītu tika reģistrēta saistībā ar ievestajiem gadījumiem, tomēr kopš 2007.gada novembra ir vērojama arī minētās infekcijas slimības vietējā izplatība. No pagājušā gada novembra līdz šim brīdim, A hepatīta saslimstības pacēluma ietvaros reģistrēti 36 saslimšanas gadījumi Rīgā un Rīgas rajonā, tai skaitā arī grupveida saslimšanas gadījumi (5 un vairāk cilvēki) – Rīgas Angļu ģimnāzijā, kā arī tuvu esošās daudzdzīvokļu mājās Rīgas rajonā.


Sabiedrības veselības aģentūra atgādina (SVA), ka A hepatīts ir lipīga infekcijas slimība, kas galvenokārt izplatās cilvēkiem cieši kontaktējoties un neievērojot personīgo higiēnu.


Atgādinām, ka inficēties iespējams:
• No slima cilvēka sadzīves kontaktu ceļā – ar sadzīves priekšmetu, ūdens un pārtikas starpniecību;
• Lietojot uzturā produktus, kas nav nomazgāti un pietiekami termiski apstrādāti vai ar nekvalitatīvu dzeramo ūdeni.


Lai nesaslimtu, aicinām ikvienu ievērot šādus profilakses pasākumus:
• Ikdienas higiēna – roku mazgāšana pēc tualetes apmeklējuma, pirms ēdiena sagatavošanas un pasniegšanas, ka arī pirms ēšanas;
• Lietot uzturā tikai drošas izcelsmes ūdeni, ja nav informācijas par ūdens kvalitāti, pirms lietošanas to nepieciešams novārīt;
• Lai izsargātos no A hepatīta, ir iespējams vakcinēties.


A hepatīta simptomi ir slikta dūša, nogurums, apetītes zudums, drudzis, sāpes labajā paribē, tumšs urīns, dažas dienas pēc saslimšanas āda un acu baltumi paliek dzelteni (dzelte). Pirmsdzeltes periods ilgst 7 līdz 11 dienas, dzeltes periods – līdz 2 nedēļām.


Minēto simptomu parādīšanās gadījumā, nekavējoties sazinieties ar savu ģimenes ārstu.


SVA atgādina, ka ar A hepatītu nevar inficēties no dzīvniekiem vai cilvēka, kas šķauda, klepo – A hepatīta galvenais izplatības ceļš ir fekāli-orālais.
A hepatīta pārslimošana neatstāj smagas sekas.


Informāciju sagatavoja:
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja
Laura Bundule (7081549 vai 26442452)

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.