Nepieaug saslimstība ar gripu

13.02.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa dati liecina, ka pagājušajā nedēļā gripas izplatība Latvijā nedaudz samazinājās un vidējā saslimstība ar gripu bija 261 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, tātad par 2 procentiem mazāk nedēļu iepriekš.


Gripa epidēmijas līmenī ir reģistrēta 17 teritorijās no 31 monitoringā iekļautajām, savukārt 8 teritorijās gripa joprojām nav reģistrēta. Visvairāk ar gripu slimoja Tukuma, Aizkraukles un Preiļu pilsētu un rajonu iedzīvotāji.


Pozitīvi vērtējams fakts, ka saslimstība samazinājusies bērniem vecuma grupā līdz 15 gadiem. 


Ar aizdomām par saslimšanu ar gripu slimnīcās pagājušajā nedēļā ievietoti 127 pacienti, vislielākais slimnīcās ievietoto skaits ir Rīgā (58) un Daugavpilī (45). Slimnīcā ārstējas arī 4 slimnieki ar gripas izraisītām komplikācijām.


Nedaudz ir uzlabojies izglītības iestāžu apmeklējums: pagājušajā nedēļā bērnudārzus apmeklēja 66% audzēkņu, bet skolas – 86% audzēkņu.


SVA speciālisti atgādina: lai izvairītos no saslimšanas ar gripu un citām elpceļu infekcijām, kā arī ierobežotu tālāku to izplatīšanos:
• klepojot vai šķaudot, degunu un muti aizsedziet ar vienreizējas lietošanas kabatas lakatiņu, pēc lietošanas izmetiet to;
• bieži mazgājiet rokas, īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas;
• izvairieties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kuri ir slimi.


Gadījumā, ja cilvēks ir saslimis un viņam ir gripas simptomi (pēkšņs slimības sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu “laušanas sajūta”, aizlikts deguns bez iesnām, sauss, rejošs klepus), nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu, kas nozīmēs atbilstošu ārstēšanu.


Saslimušajiem vajadzētu palikt mājās, neapmeklēt darbu, skolu vai publiskus pasākumus un sazināties ar savu ģimenes ārstu. Ar gripu slimam cilvēkam nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma, izvairīties no alkohola un tabakas lietošanas, kā arī lietot medikamentus gripas simptomu mazināšanai. 
 
Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.