Latvijā turpinās gripas epidēmija

05.02.2008.

Pagājušajā nedēļā Sabiedrības veselības aģentūras akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa ietvaros gūtā informācija liecina, ka pagājušajā nedēļā Latvijā vidējā saslimstība ar gripu bija 266 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, tas nozīmē, ka pagājušajā nedēļā ar gripu slimoja aptuveni 6000 Latvijas iedzīvotāji.


Ar aizdomām par saslimšanu ar gripu slimnīcās pagājušajā nedēļā ievietoti 124 pacienti, no tiem 58 –  Daugavpilī, bet 49 – Rīgā. Slimnīcā ārstējas arī 3 slimnieki ar gripas izraisītām komplikācijām. Tāpat kā iepriekš, ar gripu slimo galvenokārt bērni vecumā līdz 15 gadiem, bet vismazāk slimo iedzīvotāji, kas vecāki par 65 gadiem. Ir samazinājies arī izglītības iestāžu apmeklējums: pagājušajā nedēļā bērnudārzus apmeklēja 65% audzēkņu, bet skolas – 83% audzēkņu.


Pagājušajā nedēļā gripas gadījumi ir reģistrēti lielākajā daļā Latvijas – 25 teritorijās no 31 monitoringā ietvertās, bet gripas epidēmija ir reģistrēta 15 teritorijās.


Atgādinām, ka gripas pazīmes ir:
• pēkšņs sākums,
• galvassāpes,
• drudzis,
• paaugstināta temperatūra,
• kaulu “laušanas sajūta”,
• aizlikts deguns bez iesnām,
• sauss, rejošs klepus.


Salīdzinot ar citām infekciju slimībām, gripa atšķiras ar ātrumu, ar kādu tā izplatās, kā arī slimības norises smagumu un izraisīto komplikāciju biežumu, kuru dēļ gripas epidēmijas laikā 2 – 5 reizes pieaug cilvēku vēršanās pēc medicīniskās palīdzības un hospitalizāciju skaits.


Gadījumā, ja cilvēks ir saslimis un viņam ir iepriekš minētie gripas simptomi, nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu, kas nozīmēs atbilstošu ārstēšanu.


Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (turpmāk – VOAVA) speciālisti atgādina, ka gripas saslimšanas gadījumā iedzīvotājiem Rīgā un citās lielākajās pilsētās, laikā, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams, ir pieejami dežūrārsti. Nepieciešamības gadījumā dežūrārstu pieņemšanas laiki tiks pagarināti. Par dežūrārstu darbības vietām un pieņemšanas laikiem var uzzināt, zvanot uz VOAVA bezmaksas informatīvo telefonu – 8-0-0-0-1-2-3-4 (darbdienās no 8:30 – 17:00, piektdienās – līdz 16:00). Atgādinām, ka jau šobrīd tiek nodrošināta dežūrārstu pieejamība darba dienās no plkst. 15.00 – 21.00, sestdienās no plkst. 8.00 – 15.00 un svētku dienās no plkst. 8.00 – 15.00. Pārējā laikā pacientiem neatliekamo palīdzību sniedz neatliekamās palīdzības slimnīcu uzņemšanas nodaļas.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.