Veselības nozares speciālisti aicina ievērot gripas profilakses pasākumus un ierobežot lielu publisku pasākumu apmeklēšanu

04.02.2008.

Šodien Valsts operatīvās medicīnas komisijas sanāksmē atbildīgo veselības nozares institūciju pārstāvji lēma par turpmāko rīcību saistībā ar valstī reģistrēto gripas epidēmiju un veselības nozares speciālisti aicina iedzīvotājus pasargāt sevi un apkārtējos no saslimšanas ar gripu.


Gadījumā, ja cilvēks ir pēkšņi saslimis un viņam ir tādi simptomi kā galvassāpes, drudzis,  paaugstināta temperatūra, kaulu “laušanas sajūta”, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus, kas 3 dienu laikā nemazinās, nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.


Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (turpmāk – VOAVA) speciālisti atgādina, ka gripas saslimšanas laikā iedzīvotājiem Rīgā un citās lielākajās pilsētās ir pieejami dežūrārsti, gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams. Nepieciešamības gadījumā dežūrārstu pieņemšanas laiki tiks pagarināti. Par dežūrārstu darbības vietām un pieņemšanas laikiem var uzzināt, zvanot uz VOAVA bezmaksas informatīvo telefonu – 80001234 (darbdienās no 8:30 – 17:00, piektdienās – līdz 16:00). Atgādinām, ka jau šobrīd tiek nodrošināta dežūrārstu pieejamība darba dienās no plkst. 15.00 – 21.00, sestdienās no plkst. 8.00 – 15.00 un svētku dienās no plkst. 8.00 – 15.00. Pārējā laikā pacientiem neatliekamo palīdzību sniedz neatliekamās palīdzības slimnīcu uzņemšanas nodaļas.


Kā jau iepriekš tika ziņots, pagājušajā nedēļā Latvijā gripas izplatība sasniedza epidēmijas apjomu – vidējā saslimstība ar gripu bija 153 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Šajā un nākamajā nedēļā Sabiedrības veselības aģentūras epidemiologi prognozē gripas aktivitātes pieaugumu, pēc tam sekos saslimstības pakāpenisks samazinājums.


Lai arī īpašam satraukumam nav pamata, jo gripa Latvijā ir sastopama katru gadu un gripas izplatība šobrīd ir zemāka  par pagājušā gada līmeni, SVA epidemiologi aicina iedzīvotājus gripas izplatību uztvert nopietni un ievērot šādus pasākums gripas izplatības ierobežošanai un profilaksei:
• pēc iespējas mazāk apmeklēt sabiedriskas vietas un pasākumus, izvairīties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kas ir slimi;
• regulāri vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu;
• bieži mazgāt rokas, īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas;
• klepojot vai šķaudot, degunu un muti aizsegt ar kabatlakatiņu, pēc lietošanas kabatas lakatiņu izmest.


Savukārt gadījumā, ja cilvēks ir saslimis ar gripu, nevajadzētu apmeklēt darbu, skolu vai publiskus pasākumus, lai gripa neizplatītos tālāk.


Detalizēti ieteikumi iedzīvotājiem, izglītības, ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēm pieejami Sabiedrības veselības aģentūras mājas lapā – www.sva.gov.lv, sadaļā „Aktualitāte”.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.