Valstī sākusies gripas epidēmija, saslimstība ar gripu varētu turpināt pieaugt vēl apmēram divas nedēļas

29.01.2008.

Pagājušajā nedēļā Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa ietvaros gūtā informācija liecina, ka pagājušajā nedēļā Latvijā vidējā saslimstība ar gripu bija 153 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, un tas nozīmē, ka Latvijā ir sākusies gripas epidēmija.


SVA epidemiologi norāda, ka pašlaik Latvijā ir novērojama reģionāla gripas izplatība vidēji – mērenā intensitātē un šajā, kā arī nākamajā nedēļā varētu vēl pieaugt gripas izplatība gan teritoriālā, gan saslimstības intensitātes apmērā. Gripas epidēmija reģistrēta arī 16 no 27 Eiropas Savienības valstīm.


Pagājušajā nedēļā gripas gadījumi ir reģistrēti lielākajā daļā Latvijas – 16 teritorijās no 31 monitoringā ietvertās, bet gripas epidēmija ir reģistrēta Aizkraukles, Alūksnes, Daugavpils, Jelgavas, Preiļu, Rīgas un Tukuma pilsētās un rajonos.


Gripa reģistrēta arī Bauskas, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Liepājas un Ogres pilsētās un rajonos, bet tur saslimstība nepārsniedza epidēmisko slieksni (100 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem).


Ar aizdomām par saslimšanu ar gripu slimnīcās pagājušajā nedēļā ievietoti 85 pacienti, slimnīcā ārstējas arī 2 slimnieki ar gripas izraisītām komplikācijām.


Tāpat kā iepriekš, ar gripu slimo galvenokārt bērni vecumā līdz 15 gadiem, bet vismazāk slimo iedzīvotāji, kas vecāki par 65 gadiem. Ir samazinājies arī izglītības iestāžu apmeklējums: pagājušajā nedēļā bērnudārzus apmeklēja 67% audzēkņu, bet skolas – 86% audzēkņu.


Ar gripu var inficēties ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus, vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles izdalījumiem.


Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu un citām elpceļu infekcijām, kā arī ierobežotu tālāku to izplatīšanos:
a) pēc iespējas mazāk apmeklējiet sabiedriskas vietas un pasākumus, izvairieties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kas ir slimi.
b) regulāri vēdiniet telpas;
c) bieži mazgājiet rokas, īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas
d) klepojot vai šķaudot degunu un muti aizsedziet ar kabatlakatiņu, pēc lietošanas kabatas lakatiņu izmetiet;
e) skalojiet kaklu un degunu ar kumelīšu, kliņģerīšu vai citu zāļu tēju.


Ja esi saslimis ar gripu, paliec mājās un neapmeklē darbu, skolu vai publiskus pasākumus. Ar gripu slimam cilvēkam nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma, izvairīties no alkohola un tabakas lietošanas, kā arī lietot medikamentus gripas simptomu mazināšanai. Gadījumā, ja ir augsta ķermeņa temperatūra un 3 dienu laikā gripas simptomi nemazinās, vērsieties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga
Papildus informācija pa telefoniem 67081625 vai 28805384

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.