Aicinājums iesaistīties projektā „Zudusī Latvija”

15.01.2008.

Latvijas Nacionālā bibliotēka, turpinot uzsākto darbu Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas „Letonica” veidošanā, ir uzsākusi projektu „Zudusī Latvija”. Projekta ietvaros ir paredzēts digitalizēt kultūrvēsturiski nozīmīgus materiālus, kas saistīti ar dažādām vietām un objektiem, kas reiz eksistējuši, bet mūsdienās jau neatgriezeniski gājuši bojā vai izzuduši.


Šobrīd vēl ir saglabājušies attēli, dokumenti, video u.c. ieraksti par dažādām zudušajām vietām, tomēr katrs fizisks objekts ir pakļauts ārējo apstākļu ietekmei un ar laiku var iet bojā arī šie dokumenti. Īstenojot projektu „Zudusī Latvija”, dokumenti tiks saglabāti un tos būs iespējams saglabāt mūžīgi.


Preiļu galvenā bibliotēka ir iesaistījusies projektā „Zudusī Latvija”, apzinot zudušos kultūrvēsturiskos objektus Preiļu novadā un Preiļu rajonā.


Aicinām iedzīvotājus apzināt fotogrāfijas un dokumentus par dažādiem kultūrvēsturiski nozīmīgiem objektiem, kas kādreiz eksistējuši līdz 1945. gadam vai arī līdz pagājušā gadsimta piecdesmitajiem, sešdesmitajiem gadiem, bet pēc tam nojaukti, iznīcināti, vai citādā veidā gājuši bojā.


Projekts aptver plašu objektu spektru:


Vietas: kādreiz eksistējušas upītes, pilskalnus, ielas, u.c.
Ēkas: pilis, muižas, pasaules karu laikā sagrautas mājas, baznīcas, ciemus u.c.
Pieminekļus: mākslinieciskās vērtības pieminekļi, vēsturisku personu pieminekļi, leninekļi, staļinekļi, u.c.
Tirgus laukumus
Tiltus: koka tilti, pontontilti, 2.pasaules karā sagrauti dzelzceļa tilti, virvju tilti, u.c.
Dabas pieminekļus: tādus kā Staburags, dižkokus, parkus un alejas, u.c.


Piemēram, Preiļos zudušo objektu ir daudz:  pareizticīgo baznīca Raiņa bulvārī, ebreju sinagogas, dižkoki , lapenes, alejas, tiltiņi Preiļu parkā, vecais tirgus laukums u.c.
Lūgums iedzīvotājiem palīdzēt bibliotēkai apzināt zudušos objektus un, ja ir fotogrāfijas vai kādi citi dokumenti, iesniegt bibliotēkai, pievienojot arī aprakstu, ja tas ir iespējams.
Preiļu galvenā bibliotēka fotogrāfijas vai dokumentus ieskanēs un atdos atpakaļ īpašniekam.


Preiļu galvenās bibliotēkas vadītāja Ināra Batarāga
t./f. 65381228, e-pasts
puce@axel.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 15.01.2008.