Dzimtsarakstu nodaļas veikums 2007. gadā

14.01.2008.

Preiļos, Brīvības ielā 4, atrodas daudziem pazīstams nams. Nams, kur sestdienās skan Mendelsona kāzu maršs, pie kura apstājas kāzinieku izrotātie limuzīni un skan garāmbraucošo transportlīdzekļu signāli, kas sveic līgavas un līgavaiņus, nams, kurā simtiem preiliešu saņēmuši savu pirmo dokumentu – dzimšanas apliecību.


Arī pagājušajā, 2007. gadā, novada dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 112 jaundzimušie, diemžēl, viens bērniņš piedzimis nedzīvs. Iepriekšējos divos gados jaundzimušo skaits ir bijis nemainīgs – 111. Pērn jaundzimušo pulkā ir 53 meitenes un 58 zēni. Lielākoties jaundzimušie ir pirmais vai otrais bērns saviem vecākiem, taču četrās ģimenēs tas jau ir piektais. Vienā ģimenē prieku ir ienesušas divas dvīņu meitenes. Par labskanīgākajiem vārdiem saviem mazuļiem vecāki ir uzskatījuši Lauras, Viktorijas, Alīnas, Anastasijas, Katrīnas, Danielus, Maksimus, Artjomus, Daniilus, Denisus, Laurus, Matīsus, Vladislavus. Dažiem bērniem vecāki ir dāvājuši retus vārdiņus: Megija, Melānija, Rolanda, Roze, Erlends, Miervaldis Hadings.  Četras meitenītes un divi zēni ir tikuši pie diviem vārdiem.


Katru gadu mūsu novadā izveidojas desmitiem jaunu ģimeņu. 2007. gadā reģistrētas 78 laulības. Salīdzinot ar 2006. gadu, precēties gribētāju skaits palielinājies par 14 pāriem. Seši pāri salaulājušies baznīcā. Iepriecina fakts, ka pagājušajā gadā nevienam no laulājamajiem nebija jāsamazina laulības vecums, kas ir noteikts ar 18 gadiem. Vīrieši visbiežāk ir devušies laulībā 25 – 29, sievietes – 20 – 24 gadu vecumā. Vecākajam līgavainim bija 70, bet līgavai – 69 gadi. Analizējot pagājušā gada darba rezultātus, interesanti bija papētīt, kāda gadu starpība ir starp līgavaini un līgavu. Pārsvarā līgavaiņi ir vecāki par līgavām 2 – 5 gadus, taču ir bijuši gadījumi, kad vīrs vecāks par sievu par 20 gadiem, sieva vecāka par vīru par 14 gadiem. Pirmajā laulībā stājušies 55 vīrieši un 50 sievietes, otrajā – 23 vīrieši un 25 sievietes, trešajā laulībā nav stājies neviens vīrietis, toties, trīs sievietes. Pagājušajā gadā reģistrētas piecas laulības ar ārzemniekiem: Lietuvas, Moldovas, Ukrainas un Krievijas pilsoņiem.


Mirstības līmenis novadā krietni pārsniedzis dzimstības līmeni. Pērn reģistrēti 168 miršanas gadījumi (2006.g. – 164). Aizsaulē aizgājis 91 vīrietis un 77 sievietes. Vīriešu visvairāk miruši periodā no 60 – 70 gadiem, sievietes – vecākas par 70 gadiem. Ar skumjām jāsecina, ka mirušo vidū ir arī 3 meitenītes līdz viena gada vecumam.


Intensīvs darbs ir ritējis arī dzimtsarakstu nodaļas arhīvā. No juridiskām un fiziskām personām saņemti un izskatīti 823 iesniegumi, izdotas 558 ģerboņapliecības, 339 izziņas un izraksti. Gada laikā noformētas 5 vārda, uzvārda maiņas lietas.


Iesākoties 2008.gadam, dzīvosim ar cerību un pārliecību, ka šis gads nesīs vairāk priecīgu notikumu. Lai biežāk jaunie saskatās viens otrā uz ilgiem, ilgiem gadiem, lai ģimenēs dzimst veselīgi bērneļi, lai mazāk būtu skumīgu brīžu !


Anita Loginova,
Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja 

Pēdējās izmaiņas: 14.01.2008.