Eiropas Digitālās bibliotēkas pilotprojekts `Pilsēta`

07.12.2007.

Ar jaunizveidotā Eiropas Digitālās bibliotēkas fonda atbalstu Eiropas Digitālā bibliotēka (EDL) šobrīd strādā pie prototipa vietnes izveides, kuru plānots ieviest 2008. gadā. Par pirmo tematu izvēlēta PILSĒTA. Lai atspoguļotu divas tūkstošgades Eiropas pilsētās, tiks izmantotas kartes, materiālās kultūras pieminekļi, fotogrāfijas, skaņu ieraksti, filmu materiāli, grāmatas, arhīvu ieraksti un mākslas darbi. Eiropas Digitālā bibliotēka apvieno Eiropas arhīvu, muzeju, audio-vizuālo arhīvu un bibliotēku digitālās kolekcijas.


Latvijas Nacionālā bibliotēka ir viena no Eiropas Digitālās bibliotēkas pamatlicējām un aktīvi piedalās tās izveidē, pārstāvot Latvijas atmiņas institūcijas kopējā Eiropas Digitālās bibliotēkas iniciatīvas grupā.


PILSĒTA ir plašs temats, kas ļauj prototipa vietnei atspoguļot Eiropas pilsētu pieredzi no dažādiem skatījumiem. Topošās ieceres aptver šādas jomas:
– nākotnes un pagātnes pilsētas
– migrācija un diasporas
– tirdzniecība un rūpniecība
– dizains, iepirkšanās un pilsētnieciskais šarms
– holēra, bakas un mēris: ceļš uz pilsētniecisko veselību
– arheoloģija un arhitektūra
– utopija un iedomu pilsētas
– sacelšanās un nemieri
– pilis un politika.


Pirms nedēļas Eiropas Komisija apstiprināja Eiropas Digitālās bibliotēkas fonda darbību, tiekoties Eiropas Digitālās bibliotēkas fonda locekļiem ar augsta līmeņa Eiropas Komisijas pārstāvjiem, lai formāli nodotu tā statūtus. „Visiem Eiropas pilsoņiem jābūt iespējai baudīt mūsu bagāto kultūras mantojumu. Fonds ir nozīmīgs solis šī mērķa sasniegšanas virzienā,” tā komentēja informācijas sabiedrības un mediju lietu Eiropas komisāre Vivjena Redinga (Viviane Reding). „Tas parāda Eiropas kultūras institūciju savstarpējo uzticēšanos un vēlmi kopīgi strādāt, lai padarītu to kolekcijas pieejamas sabiedrībai un sniegtu tiešsaistē iespēju meklēt tajās, izmantojot vienu vienotu daudzvalodu pieejas vietu.”


Fonda locekļi ir Eiropas vadošās kultūras mantojuma un informācijas asociācijas. Saskaņā ar statūtiem tā locekļi uzņemas saistības kopīgi darboties, lai:
– nodrošinātu piekļuvi Eiropas kultūras un zinātnes mantojumam, izmantojot šķērs-sfēru portālu
– sadarbotos kopīgā portāla uzturēšanai un izplatīšanai
– stimulētu digitālā satura apkopošanas iniciatīvas
– atbalstītu Eiropas kultūras un zinātnes mantojuma digitalizāciju.


Dr. Vims van Drimmelens (Wim van Drimmelen), fonda loceklis un Nīderlandes Nacionālās bibliotēkas direktors, kas ir Eiropas Digitālās bibliotēkas koordinācijas centra atrašanās vieta, izteicās, „arhīvi, muzeji, audio-vizuālās kolekcijas un bibliotēkas sadarbojas, lai nodrošinātu, ka to resursi var tikt apvienoti virtuālā pasaulē, nedomājot par to, kur tie fiziski tiek glabāti. To sagaida lietotāji. Lai vai kā, labuma guvēji nav tikai lietotāji. Izveides darbs nodrošina lielisku forumu zināšanu nodošanai starp sfērām, kas palielina mūsu kolektīvo spēju reaģēt un atbildēt uz lietotāju vēlmju izmaiņām un saglabāt nozīmību digitālajā vidē, kas strauji attīstās.”


Karīna Bandere
LNB Projektvadības un informācijas centra vadītāja
Bibliotēku attīstības institūts
T. 7312796, mob.t. 26446600, e-pasts:
karina.bandere@lnb.lv

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.