Notiks starptautiska konference „Digitālās bibliotēkas – izglītībai”

19.11.2007.

Pirmdien, 19. novembrī Reval Hotel Latvija konferenču zālē Alfa notiks starptautiska konference „Digitālās bibliotēkas izglītībai”. Konferenci rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju un tā iekļauta Kultūras ministrijas konferenču ciklā „Septiņas māsas”.


Konferences centrālais jautājums – kāda būs nacionālo bibliotēku loma tik svarīgā jomā kā izglītība? Atbildes uz to tiks meklētas, izpētot dažādu valstu nacionālo bibliotēku ieguldījumu mācību procesā, piedaloties mācību programmās, atbalstot profesionālās apmācības un mūžizglītību.


Vēl nesen nacionālās bibliotēkas ar to vispusīgajiem un ļoti bieži unikālajiem resursiem galvenokārt tika uztvertas kā kultūras mantojuma glabātājas un pētniecības centri. Digitalizācija tām paver nebijušas iespējas. Jaunās tehnoloģijas ir radījušas jaunu lietotāju, kurš vēlas mācīties ne vien jebkurā vietā un laikā, bet arī draudzīgā vidē, kas ļauj ne tikai brīvi piekļūt resursiem, tos saglabāt un sistematizēt, bet arī radīt pašam, saņemot speciālistu ieteikumus.


Digitālās bibliotēkas kļūst arvien populārākas, jo pārvarot attālumu, valodas un kultūras barjeras, lasītāji var apmeklēt bibliotēku virtuāli, lai arī kur tie atrastos – lasīt grāmatas, žurnālus, avīzes, apskatīt plakātus un video materiālus, klausīties audio ierakstus, turklāt piekļūt retiem un ļoti vērtīgiem materiāliem, kas citādi nav pieejami.


Līdz ar citu Eiropas valstu digitālajām bibliotēkām, Latvijas Digitālā bibliotēka “Letonica” jau kopš 1999. gada veido Eiropas Digitālās bibliotēkas pamatu. Digitalizētā krājuma dažādības ziņā Latvija ir viena no digitalizācijas līderēm pasaulē. 2006. gadā LNB ir izveidots digitālo bibliotēku kompetences centrs.


Konferenci atklās Kultūras ministre Helēna Demakova, starp galvenajiem referentiem būs UNESCO Pasaules atmiņas programmas vecākais programmu speciālists Abdelazizs Abids, Norvēģijas Nacionālās bibliotēkas direktore Vigdisa Mo Skarsteina, Simonsa koledžas Bibliotēku un informācijas zinātņu maģistratūras profesore doktore Činčī Čena, Pauls Doorenbošs no Nīderlandes Karaliskās bibliotēkas u.c.


Ar konferences programmu var iepazīties http://dll2007.lndb.lv/LV/conference/program


Nākamajā dienā pēc konferences 20. novembrī Reval Hotel Latvija notiks autortiesībām veltīta diskusija, pievēršoties jautājumiem par bibliotēku izaicinājumiem digitālajā laikmetā.


Informāciju sagatavoja:
Ilze Egle,
sabiedrisko attiecību vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālrunis: 67365255, 29274845 e-pasts:
ilze.egle@lnb.lv

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.