Sākas pieteikšanās projektam „Nesmēķējošā klase 2007/2008”

01.12.2007.

Valsts aģentūra
Sabiedrības veselības aģentūra
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālrunis 67081625; fakss 7339006;
e-pasts:
prese@sva.lv; www.sva.lv


Sākot ar šo nedēļu, Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) aicina 7.-8. klašu skolēnus pieteikt savas klases dalību projektam „Nesmēķējošā klase 2007/2008”. Projekta mērķis ir piedāvāt minēto klašu skolēniem pārbaudīt savu izturību, atsakoties no smēķēšanas, pieņemt izaicinājumu un pierādīt savu spēju uzvarēt cigareti, tādējādi uzlabojot savu un savu draugu veselību. Tāpat projekts piedāvā sacensību par izturību ar citām nesmēķējošajām klasēm. Kolektīvi, kuri projekta laikā nesmēķēs, piedalīsies izlozēs par veicināšanas balvām un pašu galveno balvu – aktīvās atpūtas nedēļas nogali visai klasei. Projekts notiks 4 mēnešus – no šī gada 1. decembra līdz 2008. gada 30. aprīlim.


Lai pieteiktu savu dalību projektā, veicami trīs soļi: 1) visai klasei jāvienojas par to, ka neviens no skolēniem 4 mēnešus nesmēķēs; 2) par savu vēlmi piedalīties projektā skolēni ziņo SVA projekta koordinatoriem no 5.-23. novembrim; 3) klasēm, kas piesaka savu dalību projektā, jāreģistrējas un jāatzīmējas katrai klasei paredzētā plakātā.


Reizi mēnesī Nesmēķējošās klases sniedz  projekta organizatoriem atskaites par savu apņemšanos nesmēķēt. Laicīgu atskaišu nosūtīšanu pārrauga klases audzinātājs.


Par projekta norises gaitu informācija būs pieejama SVA mājas lapā www.sva.gov.lv sadaļā Veselības veicināšana „Nesmēķējošā klase”, kurā varēs uzzināt informāciju par klasēm, kas pieteikušas savu dalību, kā arī tematiskos rakstus un atskaišu rezultātus.


Projekts Latvijā notiek jau trešo gadu, un pagājušajā gadā savu dalību projektam pieteica 215 klases, kopā – 3636 skolēni. Līdz finālam izturēja 103 klases. Projekts ar svinīgu pasākumu noslēdzās Kongresa namā šī gada 31. maijā, kur galveno balvu – piedzīvojumiem bagātu, izklaidējošu divu dienu pārgājienu ieguva Ludzas pilsētas ģimnāzijas 7. A klase.


„Nesmēķējošā klase” ir ES Sabiedrības veselības programmas iniciēts profilakses projekts jauniešiem, kas Eiropā notiek jau 10. gadu, par galveno mērķi izvirzot: aizkavēt iespējamo smēķēšanas uzsākšanu un veicināt smēķēšanas atmešanu to jauniešu vidū, kas jau sākuši šo kaitīgo ieradumu.  Projekts paredzēts tieši 14-15 gadu vecu skolēnu auditorijai, jo praktiskie pētījumi šajā vecumā ir pierādījuši saistību starp pirmajiem smēķēšanas mēģinājumiem un varbūtību kļūt par regulāru smēķētāju. Tāpat pētījumi pierāda arī to, ka pirmie atkarības simptomi attīstās jau pēc dažām nedēļām arī tad, ja tiek smēķēts neregulāri – piemēram, dažādos izklaides pasākumos. 


Saskaņā ar skolas vecuma bērnu veselību ietekmējošo paradumu pētījumu (HBSC) Lietuva, Latvija, Igaunija, Polija un Ungārija pieder pie tām divpadsmit valstīm, kurās sastopama lielākā smēķēšanas izplatība jauniešiem 11, 13 un 15 gadu vecumā.


Informāciju sagatavoja:
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vecākā speciāliste
Līva Auna (67081625)

Pēdējās izmaiņas: 01.12.2007.