Saslimšana ar saaukstēšanās slimībām saglabājas pagājušās nedēļas līmenī

07.11.2007.

Valsts aģentūra
Sabiedrības veselības aģentūra
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālrunis 67081549; mob.26442452; fakss 67339006;
e-pasts:
prese@sva.gov.lv; www.sva.gov.lv


Sabiedrības veselības aģentūras akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringā apkopotie dati liecina, ka joprojām (no 29. oktobra līdz 4.novembrim) gripas gadījumi valstī nav reģistrēti, savukārt saslimstība ar akūto augšējo elpceļu infekcijām jeb saaukstēšanās slimībām saglabājas iepriekšējās nedēļas līmenī. Vidējā saslimstība ar akūto augšējo elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā Latvijā bija 1218 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Visvairāk akūto augšējo elpceļu infekciju gadījumi reģistrēti Jelgavas, Ludzas, Rīgas, Tukuma pilsētās un rajonos, kā arī Siguldā.  Bērnudārzu un skolu apmeklējums ir labs – 76 līdz 90%.


Kaut arī ar gripu iedzīvotāji šobrīd vēl neslimo, tomēr jāatceras, ka gripai un saaukstēšanās slimībām ir līdzīgi simptomi, bet tās izraisa dažādi vīrusi. Kopumā vērtējot, gripa ir smagāka nekā citas elpceļu infekcijas un tādi simptomi kā drudzis, locītavu sāpes, nogurums un sauss klepus ir izplatītāki un intensīvāki. Saaukstēšanās, atšķirībā no gripas, parasti neizraisa nopietnas veselības problēmas, piemēram, pneimoniju. Tā kā gripai un citām saaukstēšanās slimībām ir līdzīgi simptomi, tās ir grūti atšķirt, balstoties tikai uz simptomiem, tādēļ, lai noteiktu saslimšanas iemeslu un turpmāko ārstēšanu, ir jāvēršas pie ģimenes ārsta.


Atgādinām, ka gripa Latvijā izplatās rudens – ziemas periodā. Pagājušajā sezonā augstākā gripas aktivitāte tika reģistrēta februārī – martā. Parasti saslimstība ilgst 8 – 10 nedēļas.


Lai prognozētu gripas izplatību un epidēmijas sākumu, Sabiedrības veselības aģentūra gripas un akūtu augšējo elpceļu monitoringu (AAEI) veic katru gadu no oktobra mēneša līdz pat maija vidum, ar minēto informāciju nodrošinot gan Latvijas, gan Eiropas veselības aprūpes speciālistus un informācijas tīklus.


Šajā gadā gripas monitorings aptver 200283 jeb 9 procentus Latvijas iedzīvotāju. Lai monitoringa rezultātus uzskatītu par reprezentabliem, monitoringā jāpiedalās vismaz 5 procentiem Latvijas iedzīvotāju. Monitoringam datus sniedz 126 ģimenes ārsti, 26 ārstniecības iestādes, kā arī 64 bērnudārzi un 62 skolas.


SVA veiktā monitoringa mērķis ir laikus noteikt kārtējās gripas epidēmijas sākumu, lai veselības aprūpes un citas institūcijas laicīgi uzsāktu realizēt pasākumus gripas ietekmes mazināšanai uz iedzīvotāju veselību un ekonomiku – vakcināciju, pretgripas preparātu lietošanu, izglītošanas un higiēnas pasākumus, kā arī masu pasākumu ierobežošanu.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga
Papildus informācija pa telefoniem 67081625 vai 28805384

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.