HIV profilakses punktu tīkls Latvijā turpina attīstīties

31.10.2007.

Valsts aģentūra
Sabiedrības veselības aģentūra
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālrunis 67081549; mob.26442452; fakss 67339006;
e-pasts:
prese@sva.gov.lv; www.sva.gov.lv


No šodienas Jēkabpils HIV profilakses punkts (zemā sliekšņa centrs) uzsāk darbu jaunās telpās un līdz ar to Latgales reģionā HIV profilakses pakalpojumi kļūst kvalitatīvāki un pieejamāki. Jaunās telpas Brīvības ielā 45 (Jēkabpilī) ir lielākas un darbam piemērotākas, tajās vienlaikus varēs konsultēt vairākus apmeklētājus. Līdz šim Jēkabpils HIV profilakses punkta vienīgajā telpā vienlaicīgi varēja apkalpot tikai 1 apmeklētāju.


Sabiedrības veselības aģentūras AIDS un STI profilakses centra speciālisti uzsver, ka šādu centru darbība ne vien stabilizē HIV un ar to saistīto infekciju epidemioloģisko situāciju, uzlabo pieejamību HIV testam ar pirms un pēc  testa konsultāciju un citiem profilakses pakalpojumiem, bet arī uzlabo ar HIV inficēto personu dzīves kvalitāti.


Pirmā HIV profilakses programma paaugstināta inficēšanās riska grupām (injicējamo narkotisko vielu lietotāji, seksuālo pakalpojumu sniedzēji) Latvijā tika uzsākta 1997. gadā. 2002.gadā pēc AIDS profilakses centra (tagad – Sabiedrības veselības aģentūras AIDS un STI profilakses centrs) iniciatīvas, ar Norvēģijas valdības un ANO Attīstības programmas atbalstu tika izveidots šādu programmu tīkls vairākās pašvaldībās.


HIV profilakses punktu tīkls nodrošina sekojošus pakalpojumus:
• HIV tests, pirms un pēc testa konsultācija;
• konsultācijas par HIV/AIDS profilaksi un ārstēšanu;
• šļirču un adatu maiņa;
• prezervatīvu izdale;
• informācijas sniegšana par HIV/AIDS, hepatītu un citām infekcijām, konsultācija par atkarību jautājumiem;
• informācija par ārstēšanās un rehabilitācijas iespējām;
• sociālās un medicīniskās palīdzības organizēšana, psiholoģiski – sociālais atbalsts, atbalsta grupas;
• informatīvie materiāli.


Šobrīd HIV profilakses programmas darbojas 13 pašvaldībās (Rīgā, Bauskā, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Kuldīgā, Ķekavā, Talsos, Tukumā, Olainē, Ogrē, Liepājā, Valmierā), kur kopumā darbojas 13 stacionāri kabineti un viena mobilā brigāde. HIV profilakses pakalpojumi ir pieejami gan uz vietas profilakses punktā, gan ar ielu darbinieka starpniecību.


Programmu tīkla metodisko vadību un rezultātu analīzi veic Sabiedrības veselības aģentūra, bet finansējumu nodrošina pašvaldības un aģentūra.  HIV profilakses programma ir iekļauta valsts programmā “Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) un AIDS izplatības ierobežošanas programma 2003. – 2007.gadam” (MK rīkojums Nr. 733 no 27.11.2003.).
 
Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga
Papildus informācija pa telefoniem 67081625 vai 28805384

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.