Raiņa muzejs Jasmuiža organizē semināru „Jaunietis Jānis Pliekšāns – nākamais Rainis”

12.10.2007.

Rainis . . . ikviens mēs nākam no savas bērnības


12. oktobrī no plkst. 10.00. līdz 17.00. Aizkalnes pamatskolas sarīkojumu zālē notiks seminārs „Jaunietis Jānis Pliekšāns – nākamais Rainis”. Semināru rīko VA Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja filiāle – Raiņa muzejs „Jasmuiža”. Galvenā mērķauditorija – vidusskolēni, taču ceram sagaidīt arī interesentus no citām vecumgrupām. Semināru vadīs psihoterapeits Viesturs Rudzītis.
Dalības maksa: Ls 1.00 (pusdienas, kafijas pauze).
Pieteikšanās līdz 8. oktobrim pie Raiņa muzeja „Jasmuiža” vadītājas Solvitas Brūveres – solemia@inbox.lv vai pa tālr. 65329313 vai 29487589. Adrese: Aizkalne, Preiļu novads, Preiļu rajons, LV-5305.


Semināra norise. V. Rudzītis ir ģimenes psihoterapeits un strādā ar psihodrāmas, sociometrijas un grupu psihoterapijas metodēm. Semināra laikā notiks psihodramatiskas demonstrācijas, kurās varēs piedalīties ikviens semināra dalībnieks. Mikrolekcijas, jautājumi, komentāri, diskusijas.Semināra programma:


10.00 –11.30 – iepazīšanās, semināra 1. daļa


11.30 – 11.50 – kafijas pauze


11.50 – 13.30 – semināra 2. daļa


13.30 – 14.00 – pusdienas


14.00 – 15.00 – Raiņa muzeja „Jasmuiža” apmeklējums, ekskursija ekspozīcijās „Raiņa ģimnāzijas un studiju gadi” un „Latgales keramika”


15.00 – 17.00 – semināra 3. daļa, noslēgumĢimene un dzimtas koks. Kas tā par „augsni”, kurā var izaugt izcila personība? Jāņa Pliekšāna „dzīves izjūtas” veidošanās un attīstība. Nāve ģimenē. Tēva un mātes attiecības un to ietekme uz bērniem.


Fokuss – jaunība. Kādēļ dzejnieks ir bijis tik nervozs, reizēm depresīvs, nereti nespējīgs strādāt un koncentrēties darbam? Kādēļ viņu vajāja domas par pašnāvību? Kādēļ Raini interesēja sociālistiskas idejas? Kādēļ viņam nekur nebija māju? Kā veidojās viņa attiecības ar sievietēm?


Rainis kā modelis. Ja skatāmies uz citiem, šajā gadījumā – Raini – mums neviļus ir jādomā arī par sevi, savām saknēm un savām nākotnes izredzēm. Tieši no šī viedokļa Rainis ir ārkārtīgi interesants – tas katram sniedz idejas, kā nodzīvot savu dzīvi.


Literatūra un dzīve. Daudz kas no Raiņa „dzīves izjūtas” un neapzinātajiem meklējumiem ir pārvietojies uz viņa literāro jaunradi. Tās interpretācijā līdz šim ir pārmērīgi izmantota vēsturiska un ideoloģiska (sociālistiska) interpretācija, bet tikpat kā nemaz – psiholoģiska. Tas ļoti apgrūtina mūsdienu jauniešiem saprast Raini, nereti tiem var šķist, ka Rainis „tiek spiests iemīlēt”, jo viņa darbi taču ir skolas latviešu literatūras mācību programmas goda vietā.


Gatavošanās semināram. Vispirms – gatavoties nav obligāti, visu varēs uztvert un tam līdzdzīvot „uz vietas”. Bet ja dalībniekiem ir speciālas intereses, tad tās var apmierināt, lasot V. Rudzīša publikācijas žurnālā „Psiholoģijas pasaule”: 2005. gada 9. un 10. numurā („Astoņi stāstiņi par un ap tautas dzejnieka Raiņa dzimšanu”); 2006. gada 4. un 5. numurā („Atriebīgās dejas”); 2006. gada 1. un 2. numurā („Andrejs Pumpurs un Varoņa loma”) un 2006. gada 6. un 7. numurā („Viņu dvēseles kods ir kliedziens”).


Izmantojiet šo unikālo iespēju un piesakieties semināram nekavējoties, jo vietu skaits ir ierobežots!


Atbalsta:
VA Rakstniecības, teātra un mūzikas muzejs
Aizkalnes pamatskola

Pēdējās izmaiņas: 12.10.2007.