Pieredzes apmaiņas brauciens uz Kuresāres sociālo dienestu

29.08.2007.

No 29. – 31. augustam Preiļu novada domes Sociālā dienesta vadītājas pienākumu izpildītājai Anitai Gāgai bija iespēja piedalīties seminārā sociālo dienestu un sociālo aprūpes centru vadītājiem Sāremā salā, Igaunijā, kā arī pieredzes apmaiņas nolūkā apmeklēt Kuresāres sociālo dienestu.


Sociālā dienesta vadītāja vietniece Pireta Tenno iepazīstināja ar piedāvātajiem sociālajiem pakalpojumiem, kas ir pieejami viņu pilsētas iedzīvotājiem. Lai arī daudzi no P.Tenno uzskaitītajiem pabalstu veidiem un pakalpojumiem ir ieviesti arī daudzās Latvijas pašvaldībās (apbedīšanas pabalsts, pabalsts mācību līdzekļu iegādei, pabalsts medicīnas pakalpojumu daļējai segšanai, aprūpe mājās, iespēja izmantot pirti, invalīdu taksometrs redzes invalīdiem un cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslos), Kuresāres sociālais dienests piedāvā iespēju pensionāriem un invalīdiem pārvietoties ar sabiedrisko transportu pilsētas robežās par velti.


Tāpat minētajām sociālajām grupām, līdzīgi kā Preiļu novadā, ir iespēja izmantot sociālo virtuvi, kur par velti vai ļoti zemu cenu (atkarībā no pensijas apmēra) ir iespēja saņemt pusdienas.
Kuresārē ēkā, kur kādreiz atradušās kopmītnes, šobrīd ir izveidota sociālā māja, kurā mājvietu radušas 14 ģimenes. Kā pastāstīja P.Tenno, sociālo dzīvokli ar atsevišķām istabām, bet kopīgu virtuvi piešķir tiem cilvēkiem, kas nav spējīgi iegādāties savu dzīvojamo platību. Speciālists izvērtē ģimenes maksātspēju (jāatzīmē, ka trūcīgas personas statuss Kuresārē tiek piešķirts, ja ienākumi uz 1 cilvēku nepārsniedz Ls 100.00 – Latvijā šobrīd Ls 60.00) un lemj par sociālā dzīvokļa piešķiršanu vai atteikumu. Sākotnēji dzīvoklis tiekot piešķirts uz 3 mēnešiem, bet, ja materiālā situācija ģimenē neuzlabojas, tad līgums ar īrniekiem tiekot pagarināts. Interesanti, ka īrnieki maksā tikai par elektrību, kas ziemas mēnešos sastāda aptuveni 700 kronas.


Sociālajā mājā vienu istabu tur rezervei tādām situācijām kā vardarbība ģimenē, lai sievietei ar bērniem būtu iespēja tikt prom no draudīgās vides un sadarbībā ar sociālo darbinieku un psihologu meklētu risinājumus krīzes situācijai.


Ņemot vērā to, ka pilsētā ir bezpajumtnieki, 2 istabas sociālajā mājā ir pārveidotas par patversmi, kurā uzturas bezpajumtnieki, pārsvarā gan ziemas mēnešos.


Daudzējādus pakalpojumus piedāvā Sociālā dienesta dienas centrs – nodarbībās cilvēkiem ar īpašām vajadzībām tiek darināti dažādi izstrādājumi no koka, pensionāriem ir iespēja apmeklēt krievu, somu valodas pulciņus, dejas. Ļoti krāšņi ir minēto sociālo grupu rokdarbi- tamborētas un adītas sedziņas, cimdi, zeķes, galdauti, jakas, vestes, zābaciņi zīdainīšiem, somiņas mobilajiem telefoniem, ko iespējams arī iegādāties. Jāatzīmē, ka pašvaldība šo nodarbību nodrošināšanai slēdz līgumus ar attiecīgajiem speciālistiem, kas strādā gan ar invalīdiem, gan pensionāriem.


Līdzīgi kā Latvijā, arī Igaunijā, un tieši Kuresārē, sociālais dienests saskaras ar problēmu, ka trūkst darbinieku, jo darbs emocionāli nav viegls, ir atbildīgs un atalgojums, pēc speciālistes teiktā, ir zems – vidēji sociālais darbinieks saņem 9000 kronas, kas, pārvēršot latos, sastāda Ls 400 pēc nodokļu nomaksas, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā vidēji Latvijā. Tāpēc šobrīd Kuresāres sociālajā dienestā strādā vairs tikai 3 sociālie darbinieki, no kuriem viens strādā ar Kuresāres skolu audzēkņiem (pilsētā ir 4 skolas, kurās kopumā ir aptuveni 2000 skolēnu), 2 aprūpētāji, kuram katram ir 15 klienti, kā arī vadītājs un vadītāja vietniece. Slodze darbiniekiem ir liela, tāpēc tiek meklēti jauni speciālisti, kas strādās projām devušos darbinieku vietā.


Atvadoties P.Tenno izteica vēlēšanos tikties ar Latvijas sociālo dienestu vadītājiem supervīzijās, kur, daloties ar dažādu situāciju risinājumiem, būtu iespēja vienam no otra mācīties un efektīvāk strādāt ar klientiem.


Pieredzes apmaiņas brauciens iemūžināts arī fotogrāfijās, ko var skatīt mājas lapas fotogalerijā

Anita Gāga,
Preiļu novada domes Sociālā dienesta vadītājas pienākumu izpildītāja

Pēdējās izmaiņas: 29.08.2007.