Peldēties aizliegts Rēzeknes rajona Bekšu ūdenskrātuvē un Tepera ezerā Smiltenē

21.08.2007.

Valsts aģentūra
Sabiedrības veselības aģentūra
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālrunis 67081549; mob.26442452; fakss 67339006;
e-pasts: prese@sva.gov.lv; www.sva.gov.lv 


Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) vides veselības speciālisti Rēzeknes rajona Bekšu ūdenskrātuvē (Ozolaines pagastā) un Valkas rajona Tepera ezerā Smiltenē konstatējuši zilaļģu klātbūtni, līdz ar to peldēties šajās vietās ir aizliegts. Visās pārējās monitoringā ietvertajās peldvietās peldēties atļauts.


SVA speciālisti iesaka arī pašiem iedzīvotājiem pirms došanās peldēties vizuāli novērtēt ūdens kvalitāti. Gadījumos, ja ūdens nokrāsojies zili zaļā krāsā vai uz ūdens virsmas redzami zili – zaļi pavedieni, peldēties nevajadzētu. Uz ūdens redzamie aļģu ziedi vai putas var liecināt par toksisku aļģu klātbūtni.


Ūdenstilpnē, kurā konstatēta potenciāli toksisko aļģu klātbūtne, ir aizliegts peldēties, nodarboties ar ūdenssporta veidiem, kuru laikā iespējams cilvēka ķermeņa tiešs kontakts ar ūdeni, zvejot zivis, kā arī lietot ūdeni mājdzīvnieku dzirdināšanai.


Par aļģu attīstību vecinošiem faktoriem tiek uzskatīta ūdens temperatūra virs 16°C, stāvošs ūdens, bezvēja laiks un augsta organisko vielu un fosfora koncentrācija.


Zilaļģes ir bīstamas ūdens „ziedēšanas” laikā, jo izdala toksīnus, kas ūdenī var saglabāties līdz 3 mēnešiem. Zilaļģu izdalītie toksīni noārdās dabīgā ceļā, to veicina baktērijas un ultravioletais starojums.


Pēc peldēšanas peldvietā, kur sastopamas zilaļģes, uz ķermeņa var parādīties ādas apsārtums un izsitumi, var būt acs gļotādas kairinājums, kā arī vispārējs vājums. Vēlākā laikā var attīstīties šādas veselības problēmas – slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, caureja, spontānas muskuļu saraušanās, dermatīts, nelieli ādas apdegumi, alerģiska rakstura saslimšanas.


Aļģu toksīni cilvēku un mājdzīvnieku organismā var nonākt:
• nejauši norijot ūdeni peldēšanās laikā;
• ar uzturu (lietojot pārtikā zivis);
• caur ādu (mazgājoties, peldoties).
Šajā sezonā zilaļģes tika konstatētas arī Rēzeknes rajona Tiskādu ezerā (Silmalas pagastā), kā arī Balvu ezera peldvietās „Ezermala 1” (Kubuļu pagastā) un „Ezermala 2” (Balvos).


Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga
Papildus informācija pa telefoniem 67081549 vai 26442452

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.