Piedalies Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās Preiļu rajonā

02.08.2007.


Latvijas Dabas fonds
Piedalies Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās Preiļu rajonā!


   No 2007. gada 1.augusta līdz 14.septembrim visā Latvijā notiek pirmās Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanas. Šai laikā jebkurš Latvijas iedzīvotājs vēstniecības interneta mājas lapā www.auguvestnieciba.lv un rajonu bibliotēkās var nobalsot par vienu sava rajona augu – vēstniecības kandidātu. Pēc vēlēšanu rezultātu apkopošanas uzvarējušie 26 augi veidos Latvijas Augu vēstniecību un stāstīs sabiedrībai katrs savu stāstu par savvaļas augu aizsardzības un dabas daudzveidības saglabāšanas nepieciešamību.


   Augus – vēstniecības kandidātus pavasarī konkursa laikā izvirzīja Latvijas skolu audzēkņi un Latvijas Botāniķu biedrība, vēlēšanu “listē” iekļaujot katram Latvijas rajonam raksturīgās tipiskās sugas un īpašus augu valsts retumus.
 Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās var piedalīties ikviens neatkarīgi no vecuma, dzimuma, tautības, izglītības, reliģiskās vai jebkādas citas pārliecības, – tāpat kā augi nešķiro, ko priecēt ar krāšņiem ziediem, neatvairāmu smaržu vai garšīgiem augļiem.


   Preiļu rajona balsošanas iecirknis atrodas Preiļu galvenajā bibliotēkā. Te jebkurš apmeklētājs var iepazīties ar kandidātiem, saņemt vēlēšanu biļetenus un nobalsot, iemetot vēlēšanu zīmi vēlēšanu urnā. Savukārt visās citās Preiļu rajona bibliotēkās iedzīvotāji aicināti izmantot pieeju internetam un par savu kandidātu nobalsot vēstniecības mājas lapā www.auguvestnieciba.lv.


   Preiļu rajona augi – vēstniecības vēlēšanu kandidāti ir baltais āmulis, mazā lēpe un parastais plakanstaipeknis.


Baltais āmulis
 Baltais āmulis ir zaļš, zarots lodveida krūms, kas aug citu koku vainagā, uzņemot no saimniekauga nepieciešamās minerālvielas un ūdeni, – āmulis ir pusparazīts. Vislabāk āmuli pamanīt rudenī un ziemā, kad krāsainajā lapotnē tas pārsteidz ar svaiga zaļuma krāsu. Āmulim ir baltas ogas, kas ir kārums putniem. Visbiežāk baltais āmulis par saimniekaugu izvēlas liepas, kļavas, vītolus, apses, bet māju tuvumā – arī ābeles un papeles. Acīgs vērotājs baltos āmuļus pamanīs Liepājas rajona dienviddaļā, Jēkabpils pusē un arī Preiļu rajonā. (Foto:Vija Kreile)


Mazā lēpe
 Latvijas centrālajā un austrumdaļā biežāk, citviet retāk ezeros ar smilšainu pamatu dažāda lieluma grupas veido retā un aizsargājamā mazā lēpe. Tas ir daudzgadīgs, ūdenskrātuves gultnē sakņojošs ūdensrožu dzimtas augs, kas atkarībā no augšanas vietas dziļuma var sasniegt 1 – 3,5 metru garumu. 2 – 3 cm diametra dzeltenie ziedi paceļas virs ūdens resna ziedkāta galā. Atšķirībā no samērā bieži sastopamās māsas – dzeltenās lēpes mazās lēpes zieds nesmaržo. Tā un atšķirīgā augļa forma ir droša pazīme abu radniecīgo augu atšķiršanai: mazās lēpes auglis ir ar saliektu galu. Nevienmērīgās un samērā retās izplatības dēļ mazā lēpe ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā. (Foto: R.Sniedze)


Parastais plakanstaipeknis
 Parastais plakanstaipeknis ir mūžzaļš augs ar 1 – 5 metrus garu ložņājošu stublāju. Zari izplesti vēdekļa veidā, klāti ar mazām zvīņām līdzīgām lapiņām. 5 – 10 cm garos kātos paceļas strobili – īpaši veidojumi, kuros nogatavojas sporas. Šo augu attīstība noris ļoti lēni, paiet vismaz 10 – 15 gadi, kamēr plakanstaipeknis ir pieaudzis, bet sporas tas sāk ražot tikai 20 – 30 gadu vecumā. Plakanstaipekņi aug sausos priežu mežos smilšainās augsnēs. Tādi sastopami Latgalē, tāpēc arī īpaši aizsargājamais plakanstaipeknis kļuvis par Preiļu rajona kandidātu Augu vēstniecības vēlēšanās.


Projekta aktualitāte un sadarbības partneri
 Ar projektu “Latvijas Augu vēstniecība bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai” Latvijas Dabas fonds kā apvienības “Planta Europa” dalīborganizācija Latvijā piedalās starptautiskā komunikāciju projektā “Wake Up Call For Wild Plants”, kas 2007.gadā norisinās visās šīs organizācijas dalībvalstīs Eiropā. Projekta īstenošanas sadarbības partneris ir Latvijas Botāniķu biedrība.
 Sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par iespēju ikdienā sniegt savu ieguldījumu dabas aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā savā apkārtnē. Daudzas savvaļas augu sugas Eiropā ir apdraudētas, jo tiek iznīcinātas to dabiskās dzīvotnes, tās nereti tiek upurētas cilvēka ekonomisko interešu vārdā. Lai gan vēlme dzīvot, nekaitējot dabai, arvien pieaug, tomēr nekad retu savvaļas augu sugu aizsardzībai Eiropā un pasaulē nav pievērsta tik liela uzmanība kā, piemēram, retajiem putniem. Projekts ir ietvars, ar kura palīdzību runāt par nepieciešamību un reālajām iespējām aizsargāt retas augu sugas.


Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanu norisi atbalsta arī v/a “Kultūras informācijas sistēmas”, apzinoties valsts un nevalstiskā sektora sadarbības pozitīvo ietekmi, lai sekmētu uz zināšanām balstītas sabiedrības veidošanu Latvijā un veicinātu sabiedrības interesi par jaunāko informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanu un sabiedrības izpratni par apkārtējās vides saglabāšanu un dabas aizsardzību.
Projekta norisi Latvijā finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.


 Ilze Salna
Augu vēstniecības projekta vadītāja
Latvijas Dabas fonds
Papildus informācija – 7359511, salna@ldf.lvPēdējās izmaiņas: 09.11.2018.