Vides veselības speciālisti aizliedz peldēties trīs Latgales reģiona ezeros, kur konstatētas zilaļģes

09.07.2007.

Valsts aģentūra
Sabiedrības veselības aģentūra
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālrunis 67081549; mob.26442452; fakss 67339006; e-pasts: prese@sva.gov.lv; ww.sva.gov.lv 


Vides veselības speciālisti aizliedz peldēties trīs Latgales reģiona ezeros, kur konstatētas zilaļģes


  Šīs nedēļas laikā Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) vides veselības speciālisti zilaļģu klātbūtni fiksējuši kopumā trīs Latgales reģiona peldvietās – Balvu ezera (Balvu rajons) peldvietās „Ezermala 1” (Kubuļu pagastā) un „Ezermala 2” (Balvos), kā arī Rēzeknes rajona Silmalas pagasta Tiskādu ezerā, līdz ar to peldēties šajās peldvietās ir aizliegts. Lai brīdinātu iedzīvotājus, ūdenstilpnes īpašnieka pienākums ir novietot aizlieguma zīmi pie peldvietas.
  SVA speciālisti iesaka arī pašiem iedzīvotājiem pirms došanās peldēties vizuāli novērtēt ūdens kvalitāti. Gadījumos, ja ūdens nokrāsojies zili zaļā krāsā vai uz ūdens virsmas redzami zili – zaļi pavedieni, peldēties nevajadzētu. Uz ūdens redzamie aļģu ziedi vai putas var liecināt par toksisku aļģu klātbūtni.
  Konstatējot kādā ūdenstilpnē zilaļģes, iesakām ziņot Valsts sanitārajai inspekcijai vai Reģionālajai vides pārvaldei.
  Ūdenstilpnē, kurā konstatēta potenciāli toksisko aļģu klātbūtne, ir aizliegts peldēties, nodarboties ar ūdenssporta veidiem, kuru laikā iespējams cilvēka ķermeņa tiešs kontakts ar ūdeni, zvejot zivis, kā arī lietot ūdeni mājdzīvnieku dzirdināšanai.
  Par aļģu attīstību vecinošiem faktoriem tiek uzskatīta ūdens temperatūra virs 16°C, stāvošs ūdens, bezvēja laiks un augsta organisko vielu un fosfora koncentrācija.
  Zilaļģes ir bīstamas ziedēšanas laikā, jo izdala toksīnus, kas ūdenī var saglabāties līdz 3 mēnešiem. Zilaļģu izdalītie toksīni noārdās dabīgā ceļā, to veicina baktērijas un ultravioletais starojums.
Pēc peldēšanas peldvietā, kur sastopamas zilaļģes, uz ķermeņa var parādīties ādas apsārtums un izsitumi, var būt acs gļotādas kairinājuma simptomi, kā arī vispārējs vājums. Vēlākā laikā var attīstīties šādas veselības problēmas – slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, caureja, spontānas muskuļu saraušanās, dermatīts, nelieli ādas apdegumi, alerģiska rakstura saslimšanas.
Aļģu toksīni cilvēku un mājdzīvnieku organismā var nonākt:
• nejauši norijot ūdeni peldēšanās laikā;
• ar uzturu (lietojot pārtikā zivis);
• caur ādu (mazgājoties, peldoties).
Visās šajā peldvietās, kā arī Rēzeknes rajona Verēmu pagasta Adamova ezerā un Pušas pagasta Pušu ezerā arī pagājušajā peldsezonā konstatēta zilaļģu klātbūtne un noteikts aizliegums peldēties.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga
Papildus informācija pa telefoniem 67081549 vai 26442452

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.