SVA speciālisti novēro augstāku ērču aktivitāti, tomēr neprognozē masveida saslimšanu ar ērču encefalītu Latvijā

13.06.2007.

Valsts aģentūra
Sabiedrības veselības aģentūra
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālrunis 67081549; mob.26442452; fakss 67339006; e-pasts: prese@sva.gov.lv; ww.sva.gov.lv


SVA speciālisti novēro augstāku ērču aktivitāti, tomēr neprognozē masveida saslimšanu ar ērču encefalītu Latvijā


  Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) speciālisti uzskata, ka nav iemesla domāt, ka šogad būtu gaidāma masveida saslimšana ar ērču encefalītu, jo vakcinācijas līmenis pret ērču encefalītu ir augsts un cilvēki ir zinošāki un kļuvuši uzmanīgāki, apmeklējot vietas, kur sastopamas ērces. SVA speciālisti atgādina, ka ērču encefalīts ir slimība, ar ko var saslimt tikai pēc ērces piesūkšanās vai arī lietojot uzturā inficētas kazas pienu, un aicina ievērot piesardzības pasākumus, lai neinficētos ar ērču pārnēsātajām slimībām.
  Šogad ērces bija sastopamas agrāk nekā iepriekšējos gadus – jau marta beigās. SVA speciālistu pētījumu dati liecina, ka atsevišķās vietās ērču blīvums ir 1,5-3,5 reizes augstāks nekā šajā pašā laikā pagājušajā gadā; pieaugusi arī ērču izplatība tām mazāk piemērotās vietās. Ērču savairošanos ietekmē vairāki faktori, no kuriem būtiskākie ir šī gada īsā un salīdzinoši siltā ziema, kā arī nekoptie, krūmājiem aizaugušie lauki, netīrītie meži un izcirtumi Latvijā.
SVA gada pirmajos četros mēnešos reģistrēja 8 ērču encefalīta gadījumus (2006.gadā pirmo 5 mēnešu laikā – 6 gadījumi, 2005.gadā – 3 gadījumi). No gada sākuma līdz maijam reģistrēti arī 102 Laimas slimības gadījumi (2006. gadā – 63 gadījumi).
  Savukārt ērču inficētība ar ērču encefalīta vīrusu ir samazinājusies – 2004. gadā 1,8% ērču bija inficētas ar ērču encefalītu, 2005. gadā – 2,3%, 2006. gadā – 3,7%, bet 2007. gadā – tikai 1,25%. Ērču inficētība ar Laimas slimības izraisītājiem ir vidēji 30% (atsevišķās vietās svārstoties no 15 – 40%).
  Lai nesaslimtu ar ērču encefalītu, nepieciešams vakcinēties, savukārt piesardzības pasākumos pret saslimšanu ar Laimas slimību un citiem ērču pārnestiem izraisītājiem galvenā nozīme ir pareizi pielāgotam apģērbam.
  Dodoties mežā, krūmainās vietās un nekoptās pļavās (galvenokārt pie mežmalām un krūmājiem), jāatceras, ka ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu vei ceļgalu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu (ērces nekad nekrīt no kokiem). Lai nepieļautu ērces piesūkšanos, pirms došanās mežā apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt. Bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Kleitas un svārki nav piemērots apģērbs pastaigai dabā. Pastaigas laikā ik pa brīdim  jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai savlaicīgi atklātu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces.
  Jāievēro, ka ērces attīstības sākumstadijā ir ļoti sīkas, tādēļ ne vienmēr pamanāmas, tomēr ir tikpat bīstamas kā pieaugušās ērces. Kā papildus drošības pasākumu var lietot arī ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots un ērce varēs nokļūt zem apģērba.
  Pārnākot no meža, nepieciešams pārbaudīt, vai uz ķermeņa vai drēbēm nav palikušās ērces. SVA speciālisti atgādina, ka ērces mājās var ienest arī ar mežā noplūktām puķēm vai zariem.


 
Informāciju sagatavoja:
Elīna Sprūde-Nesenberga
Papildus informācija pa telefoniem 67081549 vai 26442452

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.