Valsts robežas šķērsošana bez rindas

07.12.2006.


Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienesta
Latgales reģionālā iestāde


Rīgas iela 4/6, Daugavpils, LV-5401; tālrunis 5406211, fakss 5406335, e-pasts Evija.Lejina@lreg.vid.gov.lv


INFORMĒValsts robežas šķērsošana bez rindas          Sakarā ar to, ka pēdējā laikā uz Latvijas Republikas (LR) valsts robežas ir izveidojusies pamatīga smago transportlīdzekļu rinda, muitas klientu biežāk uzdotais jautājums skar valsts robežas šķērsošanu ārpus kārtas.
        Informējam, ka LR spēkā esošie normatīvie akti nosaka to personu loku, kuras drīkst šķērsot valsts robežu ārpus kārtas, proti:
• cietušās vai saslimušās personas, kurām ir nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība un kuras pavada medicīnas darbinieki;
• kājāmgājēji;
• velosipēdisti;
• personas, kuras šķērso valsts robežu ar:
a) regulāro starptautisko maršrutu autobusiem;
b) operatīvajiem transporta līdzekļiem;
c) zirgu pajūgiem;
d) autotransporta līdzekļiem, kas saskaņā ar LR saistošo 1970. gada 1.septembra Nolīgumu par ātri bojājošos pārtikas produktu starptautiskajiem pārvadājumiem un par speciālajām iekārtām, kas izmantojamas šajos pārvadājumos (ATP), pārvadā ātri bojājošās kravas (turpmāk – Nolīgums);
• citos gadījumos, kas paredzēti starptautiskajos līgumos, vai izņēmuma gadījumos ar Valsts robežsardzes priekšnieka atļauju. Pēc saskaņošanas ar robežkontroles punkta vai robežsardzes nodaļas priekšnieku vai augstākstāvošu priekšnieku šķērsot valsts robežu ārpus kārtas ir atļauts:
a) valsts un  pašvaldību institūciju oficiālām delegācijām;
b) organizētām bērnu grupām;
c)  tūristu autobusiem, kuru pasažieru sarakstu tūrisma ceļojuma organizētājs 24 stundas pirms robežšķērsošanas iesniedzis robežkontroles punktā.
       Vēršot uzmanību uz autotransporta līdzekļu ārpuskārtas šķērsošanu, izmantojot ATP nolīguma nosacījumus, informējam, ka par ātri bojājošajām kravām saskaņā ar ATP nolīgumu tiek uzskatītas pārtikas produktu kravas, kuras tiek pārvadātas sertificētās iekārtās saldētas zemās vai īpaši zemās temperatūrās un Nolīguma 3. pielikumā minētie pārtikas produkti arī tad, ja tie nav zemās vai īpaši zemās temperatūrās sasaldēti.      
     Tie ir:
•        Subprodukti – +3C;
•        Sviests – +6;
•        Medījumu gaļa – +4;
•        Piens (neapstrādāts vai pasterizēts) cisternās tūlītējai lietošanai – +4C;
•        Rūpnieciski  apstrādāts piens – +6C;
•        Piena produkti (jogurts, kefīrs, krējums un jauns siers (t.i., svaigs siers (ietverot sieru, kas gatavots no sūkalām vai paniņām) un biezpiens. Svaigs siers ir nenogatavināts siers, kas gatavs lietošanai uzreiz pēc to ražošanas) – +4C;
•        Zivis, moluski (mīkstmieši, gliemji – bezmugurkaulnieku tipa dzīvnieki ar mīkstu ķermeni, kas parasti ietverts čaulā) un vēžveidīgie – vienmēr jāpārvadā kūstošā ledū;
•        Gaļas izstrādājumi – +6C;
•        Gaļa (izņemot subproduktus) – +7C;
•        Putna un trušu gaļa – +4C.
           Iekārtām, ar kurām tiek pārvadātas ātri bojājušās pārtikas kravas, ir jābūt sertificētām un uz tām jābūt īpašām atšķirības zīmēm. Latvijas Republikā sertifikātu izsniedz Latvijas autotransporta līdzekļu sertifikācijas centrs.
            Pārvadājuma laikā šim sertifikātam vai apstiprinātai fotokopijai jāatrodas pie iekārtas un tas ir jāuzrāda pēc kontrolējošo institūciju pieprasījuma, kā arī pie iekārtas jābūt piestiprinātai sertifikācijas plāksnītei ar latīņu  burtiem (ATP), kam seko vārdi “APPROVED FOR TRANSPORT OF PERISHABLE FOODSTUFFS” .
Pie “izolācijas, “saldēšanas” vai “sildīšanas” iekārtu izolētajām virsbūvēm un uz to termoagregātiem jāatrodas pastāvīgām atšķirības zīmēm –  uzlīmēm ar lieliem latīņu burtiem tumši zilā krāsā, kuri raksturo iekārtas darbības tehnoloģiju (piem., FRC, IR).
Sīkāku informāciju var saņemt VID LRI Muitas pārvaldes Konsultāciju daļā. Adrese: Daugavpils, Rīgas 4/6 101 kabinets, tel. 5406251,5406292.


12.2006.
Evija Lejiņa
VID LRI Birojs


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.