VID Finanšu policijas pārvalde identificē organizētās noziedzības grupējumu un arestē naudas līdzekļus pusmiljona latu apmērā

18.09.2006.


Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienests


Smilšu iela 1, Rīga, LV-1978; tālrunis: 7028691, fakss: 7028692; e-pasts: komunikacija@vid.gov.lv


INFORMĒ


VID Finanšu policijas pārvalde identificē organizētās noziedzības grupējumu un arestē naudas līdzekļus pusmiljona latu apmērā VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki, veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par kādas SIA izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nodarot valstij zaudējumus lielā apmērā, kas uzsākts jau 2005.gada jūnijā, 2006.gada  augustā identificēja organizētās noziedzības grupējumu, kurā darbojas vairāk nekā 12 personas, kuras savukārt organizējušas krāpnieciskas shēmas, kurās iesaistīti 20 uzņēmumi. Izmeklēšanas ietvaros 2006.gada augustā arestēti naudas līdzekļi Ls 509 209,21 apmērā.


  Organizētās noziedzības grupējums tika atklāts, VID Finanšu policijas pārvaldes un VID Muitas kriminālpārvaldes darbiniekiem kopīgi izmeklējot kādu gaļas kontrabandas shēmu. Izmeklēšanas ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki identificējuši 12 personas, kuras ir starptautiska organizētās noziedzības grupējuma dalībnieki un ir saistīti arī ar Krievijas organizētās noziedzības grupējumiem. Tāpat izmeklēšanā iegūta informācija, ka organizētās noziedzības grupējums ilgstošā laika periodā (apmēram no 2005.gada sākuma līdz šim brīdim) darbojies ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņrepublikās – Lietuvā un Igaunijā.
  Organizētās noziedzības grupējums veicis gan reālus darījumus, gan arī noformējis dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem. Grupējuma organizatori veikuši darījumus, tai skaitā starpnieka pakalpojumus, iepērkot Polijā, Vācijā un citās valstīs dažādas preces – gaļu, automašīnas, un tālāk noformējot dokumentus par preces pārdošanu pircējam, tai skaitā lielam Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumam. Ņemot vērā, ka šie ir ar PVN apliekami darījumi, uzņēmumiem bija jāsamaksā valsts budžetā PVN, tomēr tas netika izdarīts. Lai neveidotos nodokļa parāds paralēli reālajiem darījumiem organizētās noziedzības grupējums veicis noziedzīgus nodarījumus, izmantojot vairāku fiktīvi dibinātu uzņēmumu dokumentus, zīmogus, fizisku personu bankas kontus un personu datus, noformējot ar PVN apliekamu darījumu dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem, tādejādi veidojot PVN pārmaksas un neprasot tās no valsts budžeta (tādējādi neveidojās PVN parāds par reāli veiktajiem darījumiem, par kuriem netika nomaksāts PVN). Lai par faktiski nenotikušiem darījumiem saņemtās naudas summas nonāktu noziedzīgā grupējuma rīcībā, tika izmantotas fiktīvi noslēgtas vienošanās un aizdevumi, tādējādi mainot finanšu līdzekļu piederību. Darījumos ar fiktīvi dibinātiem uzņēmumiem tika izmantoti citu valstu kredītiestāžu pakalpojumi, tādejādi apgrūtinot šādas shēmas atklāšanu.
  Turpinot izmeklēšanu, VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki noskaidrojuši uzņēmumus, kas veido krāpnieciskās shēmas, izmantojot kuras tiek veikti noziedzīgi nodarījumi. Pēc šobrīd VID Finanšu policijas pārvaldes rīcībā esošās informācijas šajās krāpnieciskajās shēmās ir iesaistīti 20 uzņēmumi.
  Kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros veiktas vairākas kratīšanas, nozīmētas ekspertīzes, pieņemts lēmums par nodokļu auditu un citu nodokļu kontroles pasākumu veikšanu sešiem uzņēmumiem un trīs fiziskajām personām, kas ir saistīti ar izmeklējamo organizētās noziedzības grupējumu. Izmeklēšanas ietvaros arestēti naudas līdzekļi Ls 509 209,21 apmērā, kas bijusi juridisko personu rīcībā un glabājusies četru kredītiestāžu kontos. Kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros nosūtīti arī tiesiskās palīdzības lūgumi Lietuvas un Igaunijas tiesībaizsardzības iestādēm.
Kriminālprocesa izmeklēšanas laikā iegūtā informācija norāda uz organizētās noziedzības pazīmēm, kā arī noziedzīga nodarījuma veikšanu ar mērķi nemaksāt valsts budžetā nodokļus, izkrāpt pievienotās vērtības nodokli un legalizēt finanšu līdzekļus lielā apmērā.
  Šobrīd kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana un sīkāka informācija netiek sniegta.


14.09.2006.


VID Komunikācijas nodaļa
(tālr.: 7028691; 7028664)


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.