Kārtējie svētki Preiļos ieskandina gaidāmo pilsētas astoņdesmitgadi

15.07.2006.


  Kad iepriekšējās dienas lietus bija atveldzējis sakarsušo Latviju, 15. jūlijā Preiļu pilsēta aicināja uz savas 78. dzimšanas dienas svētkiem.
  Rīta pusē, sagaidot gan pilsētas iedzīvotājus, gan ciemiņus, laukumā pretī kultūras namam muzicēja Preiļu novada kultūras centra un Mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestris. Gar laukuma abām malām bija izvietojušās mākslas darbnīcas bērniem, kur varēja zīmēt, apgleznot stiklu un veidot. Preiļu Mūzikas un mākslas skolas Mākslas nodaļas vadītāja Marianna Abricka, skolotāja Līga Usāne un Preiļu bērnu un jauniešu centra skolotāja Veronika Smane pulcināja pie sevis jaunos mākslas mīlētājus.
  Svētkus atklāja Preiļu novada domes priekšsēdētājs Jānis Eglītis, novēlot patīkamu dienu gan atpūšoties, gan strādājot, jo rīta pusē vēl kūsāja darbs pilsētas centrālajā krustojumā.
  Pēc stundas tika atvērts satiksmei rekonstruētais krustojums. Tā bija dāvana pilsētniekiem un pilsētas viesiem. ERAF projekta ietvaros gājēju un braucēju drošībai krustojumā ir izveidotas 3 braukšanas joslas, uzstādīti jauni luksofori ar papildsekcijām, atjaunota gājēju ietve – uzklāts bruģis, izbūvētas nožogojuma barjeras gājēju drošībai, uzstādīts ielu apgaismojums un satiksmi regulējošas zīmes. Renovētā krustojuma robežās ir rekonstruēti inženiertīkli (ūdensvads, saimnieciskā kanalizācija un lietus ūdeņu kanalizācija), krustojumā uzklāts asfalts.
  Svētku programma sākās ar Preiļu bērnu un jauniešu centra popgrupas „Lāsītes” koncertu (vadītāja Daina Erte), turpinājumā redzējām deju grupu „Dzirnas” no Rīgas. Šoreiz Preiļos bija ieradies grupas jaunākais sastāvs. Mazo preilēniešu priekam un izklaidei darbojās piepūšamās atrakcijas, kārumu tīkotāji varēja izmantot saldējuma un saldumu „tirdziņa” piedāvājumu. Aktīvākā bērnu daļa ne tikai klausījās un skatījās māksliniekus, bet plkst. 12.30 kopā ar vecākiem bija klāt Olgas „disenītē”. Varējām diskot, dziedāt līdzi un parādīt katrs savu māksliniecisko talantu, par to saņemot Olgas dāvātās pārsteiguma balvas. 
   Dienas pirmajā pusē pie kultūras nama sporta metodiķa Leonīda Valdoņa vadībā notika dažādas sportiskās aktivitātes. Orientēšanās sacensībās pa Preiļu pilsētu un parku labākie savās vecuma grupās bija Arturs Linkevičs, Nellija Kurme, Rrenārs Valdonis, Žanete Beča, Pēteris Trubačs un Aivars Žugris. Velokrosā Preiļu parka trases ātrāk veica Martins Mironovs, žonglēšanā ar futbola bumbu pārāks par saviem konkurentiem izrādijās Toms Kunakovs. Svaru bumbas celšanā savu spēku apliecināja Raimonds Serdants, bet palecienos ar lecamauklu visveiksmīgākā izrādijās Santa Džeriņa.
  Plkst. 14.00 mākslas cienītāji pulcējās kultūras namā uz „Bilžu” jubilejas izstādes noslēgumu. Pasākumā piedalījās izstādes organizētāja, „Bilžu biroja” direktore Tija Auziņa un mākslas darbos attēlotā dziedātāja Olga Rajecka.
  Pie preilēniešiem svētkos bija ieradies Latvijas Republikas ārlietu ministrs Artis Pabriks, 8.Saeimas deputātes Elita Šņepste un Sarmīte Ķikuste.
  Starplaikā starp rīta un pēcpusdienas koncertiem ārlietu ministrs Preiļu Valsts ģimnāzijā tikās ar Preiļu novada jauniešiem diskusijā „Izglītība un karjeras iespējas Latvijā un pasaulē”. Arī svētku reizē ministram nācās atbildēt uz jauniešu jautājumiem, kuri skāra problēmas izglītības sistēmā Latvijā un diskutēt par Latvijas un ārzemju augstāko mācību iestāžu pozitīvajiem un negatīvajiem aspektiem. Jāteic, ka jauniešu interese par kvalitatīvu izglītību pieaug, par ko liecināja interesentu pilnā ģimnāzijas zāle. Artis Pabriks Preiļos apskatīja a/s „Preiļu siers” un IT centru Preiļu Valsts ģimnāzijas telpās.
  Svētku dienas otrās daļas programmu ieskandināja jauniešu pūtēju orķestra „Auseklītis” (Rīga) koncerts, dejoja arī atraktīvās deju grupas „Dzirnas” jaunieši, bet plkst. 18.00 iesākās pilsētas svētku svinīgākā daļa. Ārlietu ministrs Artis Pabriks un 8. Saeimas deputāte Elita Šņepste pasniedza Ministru prezidenta Pateicības rakstus novada iedzīvotājiem. 8. Saeimas deputāte Sarmīte Ķikuste ar Atzinības rakstu pateicās Preiļu novada domes priekšsēdētājam Jānim Eglītim par paveikto pilsētas un novada attīstībā. Preiļu novada domes Atzinības raksti un dāvanu kartes tika pasniegtas tiem iedzīvotājiem, kurus apbalvošanai bija izvirzījušas novada iestādes un uzņēmumi.
  Svētku reizē domes pateicības un krūzītes ar Preiļu ģerboņa attēlu par piedalīšanos konkursā „Ko tu zini par savu putnu” saņēma Preiļu 1. pamatskolas 5.b klase (skolotāja Lūcija Uzuliņa), Pelēču pamatskolas 2. klase un 5. klases skolniece Agnese Livmane (skolotāja Valentīna Jegorova) un Preiļu bērnu un jauniešu centra hobijdarbnīcas zīda apgleznošanas grupas „Madara” audzēkņi Lauma Vibornā, Evelīne Spiridonova un Santa Ivdre (skolotājas Veronika Smane un Anita Kolosova). Bērni bija nopietni darbojušies, vācot materiālus par Preiļu simbolu – kraukli, noformējot tos un veidojot radošus darbus uz zīda.
  Svētku vakars bija aizpildīts ar koncertiem dažādām gaumēm. Vispirms varējām klausīties ansambļa “Džeski Gloss” no Rīgas uzstāšanos, vēlāk preilēniešiem un pilsētas viesiem dziedāja Yana Kay. Liels skatītāju pieplūdums estrādē bija pirms „Eolikas” koncerta. Ar ovācijām publika uzņēma arī Lauri Reiniku un grupu “VIA Meitenes” (Rīga). Nedaudz pāri pusnaktij, kad parka estrāde bija pārpildīta no svētku dalībniekiem, virs skatītāju galvām debesīs uzvijās Svētku salūta buķete, bet pēc neilga laika jau dejojām grupas „Ilūzija” pavadījumā.
  Svētki noritēja tā, kā bija iecerēts. Preiļu novada dome pateicas pasākuma sponsoriem – SEB Unibankai un Hansabankai. Paldies informatīvajiem atbalstītājiem – laikrakstiem „Novadnieks”, „Latgales Vietējai Avīzei” un „Latgales Laikam”.
  Ieskats Preiļu pilsētas svētkos būs redzams 19. jūlijā plkst. 9.05 LTV 7 raidījumā „Biznesa TV žurnāls”.

Maija Paegle


Pilsētas svētku fotogalerija

Pēdējās izmaiņas: 15.07.2006.