Atklāj pieminekli keramiķim Pēterim Ušpelim

30.06.2006.


  29. jūnijā Preiļu rajona Rušonas pagasta Antonišķu kapos tika atklāts piemineklis Latgales keramiķim Pēterim Ušpelim. Atceres brīdis iesākās ar Pētera Ušpeļa dēla, Tautas lietišķās mākslas studijas „Rēzeknes apriņķa pūdnīki” vadītāja Andra Ušpeļa uzrunu pasākuma dalībniekiem. Viņš izteica gandarījumu, ka pieminekļa iecere ir izdevusies. Mākslas darba autors ir tēlnieks Vitālijs Peļņa, kura veidotais piemineklis ir arī augstskolas beigšanas diplomdarbs. Tēlnieks savā darbā ir atainojis krūzi ar liesmu, kas simbolizē Pētera Ušpeļa mūža darbu.
  Pasākumā piedalījās Mākslas akadēmijas profesors, Rēzeknes Mākslas vidusskolas direktors Osvalds Zvejsalnieks, Preiļu novada domes izpilddirektors Vladimirs Ivanovs, Preiļu rajona Izglītības pārvaldes vadītājs Andrejs Zagorskis, Rēzeknes rajona padomes Kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne, Latgales kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste Benita Ivdre, pieminekļa autors tēlnieks Vitālijs Peļņa, tēlniece Māra Kalniņa, Pētera Ušpeļa brāļi Antons Ušpelis un Viktors Ušpelis, radi un keramiķi.
  Pieminekļa izveidošanu materiāli atbalstīja Preiļu novada dome, Preiļu rajona padome, Riebiņu novada dome, Rēzeknes pilsētas dome, Rēzeknes Mākslas vidusskola, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāle un SIA „Ceļi un tilti”.
  Keramiķis Pēteris Ušpeli par savu mūža darbu ir apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni, viņš ir izveidojis Tautas lietišķās mākslas studiju “Rēzeknes apriņķa pūdnīki”, kura darbojas joprojām. Keramiķis savā dzīves laikā ir piedalījies daudzās izstādēs Latvijā un ārzemēs. Tagad viņa darbi skatāmi Valsts mākslas muzejā, Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Mākslas fonda krātuvēs Rīgā un Maskavā, Davgavpils, Jasmuižas, Jēkabpils, Ludzas, Rēzeknes muzejos, Servasārī Brīvdabas muzejā Helsinkos un daudzās privātkolekcijās.

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 30.06.2006.