Deju kopu „Gaida” ar sajūsmu uzņem skatītāji Bavārijā

23.05.2006.


  No 10. maija līdz 13. maijam deju kopas „Gaida” Preiļu 1. pamatskolas 5. – 6. klašu deju kolektīvs un Preiļu Valsts ģimnāzijas un Preiļu novada kultūras centra deju kolektīvs uzturējās Bavārijā (Vācija) un sniedza divus koncertus.
  Pagājušā gada decembrī, kad Preiļos EMAS projekta ietvaros bija ieradušies starptautiskās organizācijas B.A.U.M. (Bundesdeutscher Arbeitskreis für Umweltbewusstes Management) pārstāvji, deju kopa „Gaida” sniedza koncertu. Noskatoties atraktīvo un mākslinieciski augstvērtīgo „Gaidas” dejotāju sniegumu, Vācijas pārstāvji jauniešus uzaicināja koncertēt Bavārijā.
  8.maija pēcpusdienā mēs visi – 31 dejotājs, kopas vadītāja Gaida Ivanova, Preiļu 1.pamatskolas skolotājas Inita Pokšāne, Anita Lauska un es, uzaicināta braucienā par tulku, izbraucām no Preiļiem.
  Braucot cauri Polijai un Čehijai, vērojām šo valstu dabu un ziedošos dārzus. Iebraucot Austrijā, priecājāmies par sakoptajiem laukiem un mājām. Sajūsmas saucieni autobusā atskanēja tad, kad ieraudzījām Alpus. Daudzi no mums kalnus redzēja pirmo reizi. Tie bija tepat, aiz autobusa loga, vareni un majestātiski tie slējās gar autostrādes sāniem un dažkārt līkumā pavīdēja pašā priekšā.
  Iebraucot Minhenē un ierodoties jauniešu hostelī „Salesianum”, jau pirmajā saskarsmē ar hosteļa personālu sajutām sirdssiltumu un labvēlību. Uzturoties hostelī, mums bija īsta laime būt kopā ar hosteļa pārvaldnieku Andreju Kosarevu, kurš ir dzimis un dzīvo Vācijā. Viņš rūpējās par mūsu labsajūtu no rītiem, ēdināšanas reizēs un vakarpusē, kad ieradāmies uz nakšņošanu. Mūsu bērniem bija iespēja brīvajā laikā sportot blakus esošajā sporta laukumā, peldēties baseinā un izmantot galda spēles. Vienīgajā reizē, kad bija nepieciešama ārsta palīdzība, Andrejs Kosarevs ar savu personīgo automašīnu palīdzēja pirms pašas pusnakts nokļūt klīnikā.
  Otrs cilvēks, kurš par neaizmirstamu padarīja bērnu uzturēšanos Bavārijā, bija starptautiskās organizācijas B.A.U.M. pārstāve Anete Bošere – Haeringa. Anete bija kopā ar mums mēģinājumos un koncertos, viņa bija saplānojusi mūsu brīvo laiku tā, lai bērni pēc iespējas vairāk iepazītu Bavāriju. Neskatoties uz savu aizņemtību birojā, Anete bērniem bija uzcepusi ābolu pīrādziņus, ko mēs kāri apēdām. 
  Jau pirmajā dienā Minhenē paspējām apskatīt pilsētas zooloģisko dārzu. Tas atšķiras no Rīgas zoodārza ar to, ka dzīvniekiem tur ir nodrošināta dabiska vide, tie nav iesprostoti šauros krātiņos, viņiem ir lielāka telpa pastaigām.
  Uzzinājām, ka Minhenes pilsētas nosaukums radies no vārda „Mönch”, kas tulkojumā nozīmē „mūks”. Lai iepazīšanās ar pilsētu bērniem nebūtu garlaicīga, Anete bija sagatavojusi mazu „skrējienu pēc miljona” pa Minheni. Ar pilsētas kartēm rokās visi meklējām pilsētas centrā dažādus vēsturiskus objektus un informāciju par tiem. Mums palīdzēja gan ielu nosaukumi, gan uzraksti uz ēkām, bet visvairāk izjutām garāmgājēju – pilsētas iedzīvotāju, atsaucību. Viņi labprāt parādīja mums ceļu un palīdzēja noskaidrot objektu atrašanās vietu. Bērni bija patīkami pārsteigti, kad kāds vecāks kungs pieteicās pavadīt grupiņu līdz ēkai, kuru viņi meklēja. Spēles beigās visi veiksmīgi tikāmies Minhenes Hofgarten. Paspējām vēl nokļūt līdz Minhenes Olimpisko spēļu pilsētiņai, apskatīt BMW muzeju un, uzbraucot televīzijas tornī, redzēt Minheni no putna lidojuma.
  11.maijā deju kopa „Gaida” piedalījās starptautiskās organizācijas B.A.U.M. organizētajā pasākumā Vācijas otrās lielākās kredītiestādes – HypoVereinsbank telpās Minhenē.
  Sava deva optimisma un prieka pirms koncerta mūsos ielija, kad pie bankas mūs sagaidīja mūsu gādīgā Anete un Ludvigs Kargs, B.A.U.M. pārstāvis, kurš pagājušajā gadā EMAS projekta ietvaros bija Preiļos.
Pasākuma laikā notika zinātniskas konferences un diskusijas, Vācijas uzņēmējiem, zinātnes, medicīnas, kultūras un izglītības darbiniekiem tika pasniegtas balvas par ieguldījumu draudzīgas attieksmes veidošanā pret apkārtējo vidi.
  Deju kopa „Gaida” dejoja pasākuma galā koncertā. Koncertā piedalījās 2004. gada Vācijas koru olimpiādes laureāts Ady&Zion Komūnas koris, Vācijā populārais kvartets „Salut, Salon” no Berlīnes, Hamburgas Johana Brāmsa konservatorijas un Libekas mūzikas augstskolas pianisti un mūziķi, Bavārijas Alpu ragu trio.
  Vērojot no malas mūsu bērnu un jauniešu uzstāšanos, šķita, ka dejā ieliktā enerģija aizpilda visu telpu. Publika bija sajūsmā, skanēja aplausi un pateicības vārdi par dejotāju meistarīgo priekšnesumu.
  Nākošajā dienā bija paredzēts koncerts nelielā Bavārijas pilsētiņā Bleihahā (Blaichach). Tā kā laika pārbraucienam bija pietiekoši, Anetes plānā bija iekļauta Eiropas skaistākās un romantiskākās pils – Noišvānšteinas (Neuschwanstein), apskate. Pili uzbūvējis Bavārijas karalis Ludvigs II. Būdams liels romantiķis un savas idejas smeļoties gan Riharda Vāgnera romantiskajās operās, gan Vācijas vēsturiskajos notikumos, pils celtniecība izmaksāja ļoti dārgi. Tā atrodas augstu kalna galā, kalnu un ezeru ieskautā skaistā vietā. Katru gadu to apmeklē tūristi no visas pasaules. Mēs tur dzirdējām itāļu, spāņu, franču un angļu valodu, bet pārstāvji no Korejas bija sajūsmā par mūsu meiteņu bizēm.
  Otrais koncerts notika Bavārijas pilsētiņā Bleihahā (Blaichach) internacionālā folkloras vakara ietvaros. „Gaidas” dejotāju uzstāšanās bija sadalīta divās daļās – katra daļa pusstundas garumā. Koncertā piedalījās arī Bleihahas jauniešu deju un mūzikas kolektīvi. Ne tikai kolektīvu dalībnieki, bet arī lielākā daļa vakara apmeklētāju bija tērpušies Bavārijas tautas tērpos. Pasākuma organizētāji nedaudz bija nobažījušies par vietējo iedzīvotāju aktivitāti, jo Bavārijā iepriekš bija vēss un lietains laiks, tāpēc daudzi bija aizņemti lauku darbos. Izrādījās, ka bažas bija veltas, pirms koncerta zāle jau bija piepildīta.
  Ar mums sasveicinājās Bleihahas pilsētiņas birģermeistars Oto Štaigers un viņa kundze Andrea Štaigere, iepazināmies arī ar ciemata Tautastērpu biedrības vadītāju Hermani Velti, kurš bija folkloras vakara galvenais organizators. Pirms pasākuma pie mums pienāca kāda kundze un uzdāvināja pirms apmēram 70 gadiem izdotu grāmatiņu ar Rīgas fotogrāfijām. To viņai bija atstājusi jaunības dienu paziņa. Viņa uzskatīja, ka šī vēstures liecība mums, latviešiem, būs noderīgāka nekā viņai.
  Patīkamu pārsteigumu mums sagādāja arī kāds kungs, kurš pasniedza bērniem Parīzē nosvētītus skapulārus, novēlot veiksmi un Dieva žēlastību turpmākajā dzīvē.
  Ar savu dejotprasmi, stāju un māksliniecisko sniegumu mūsu bērni un jaunieši apbūra Bleihahas publiku. Kad uz skatuves viena pēc otras tika izdejotas latviešu dejas, skatītāji bija pārliecināti, ka dejotāji kustības un stāju ir apguvuši, mācoties baleta skolā.
  Pirms došanās mājās saņēmām vēl vienu pārsteigumu. Anete bija noorganizējusi uzbraukšanu Felhorna kalnā. Elpojām tīro kalnu gaisu, pikojāmies, baudījām kalnu sauli.
  Jāteic, ka jau iepriekš Vācijas pašvaldību mājas lapās bija ievietota informācija par gaidāmajiem deju kopas koncertiem. Kā uzzināju no kolēģiem Vācijā, pasākumi ar deju kopas „Gaida” piedalīšanos ir atspoguļoti Bavārijas reģionālajā televīzijā un vietējā presē.
  Deju kopas vadītāja Gaida Ivanova pastāstīja, ka pārsteidz tas, ka Bavārijas cilvēki Latvijas bērniem sponsorēja uzturēšanos Vācijā. Brauciena laikā tika iepazīta valsts, kura prot izaudzināt cilvēku ar iekšējo brīvību un ārējo disciplīnu. Sapratām, ka visur uzticas cilvēkiem, bet, ja nepieciešams, pavisam nemanot viņus kontrolē. Katras svešas zemes apmeklējums arvien atklāj to, cik mēs maz zinām, jo ieraugām arvien jaunas lietas. Katra brauciena laikā mūsu bērni kļūst arvien patstāvīgāki, mācās saskarsmi ar citiem cilvēkiem un apgūst dzīves pieredzi.
  Īpaši pateicamies brauciena sponsoriem – a/s „Preiļu siers” (valdes priekšēdētājs Jāzeps Šņepsts), Unibankas Preiļu filiālei (vadītājs Jānis Pastars), Preiļu rajona padomei (priekšsēdētājs Andris Vaivods), Preiļu novada domei (priekšsēdētājs Jānis Eglītis) un Preiļu novada kultūras centram (vadītājs Guntis Skrimblis) par brīnišķīgo iespēju pabūt Bavārijā, par to, ka iestāžu un uzņēmumu vadītāji saprot, ka cilvēks un viņa intelekts veidojas jau bērnībā.
  „Mūsu valsts un arī mūsu pilsēta Preiļi, kurā dzīvojam un strādājam, nav liela”, tā mēs iesākām savu uzrunu Vācijā, iepazīstinot publiku ar sevi, bet man ir liels gandarījums, ka deju kopa „Gaida” ar savu vadītāju Gaidu Ivanovu brīnišķīgi prezentēja Latviju un vēlreiz pierādīja, ka latviešu sakāmvārdam „Neskati vīru no cepures” ir taisnība. 

Maija Paegle


Fotogalerija “Gaida” Bavārijā 

Pēdējās izmaiņas: 23.05.2006.