Raiņa muzejs Jasmuiža 2006. gada sezonā

18.05.2006.


  Šogad Raiņa muzejs Jasmuiža apmeklētājiem būs atvērts jau 43. sezonu. Kā katru gadu, arī šovasar no 16. maija līdz 31. oktobrim gaidīsim ikvienu interesentu, kurš vēlēsies pabūt Raiņa jaunu dienu zemē, iepazīt topošā dzejnieka personību, pastaigāties pa seno muižas parku līkumotās Jašas upītes krastos un aplūkot vienu no novada vizītkartēm – Latgales keramiku.
Jasmuiža šogad darbosies mazliet neparastāk un dzīvos pārmaiņu gaidās, jo uz restaurācijas laiku tiks slēgta keramikas ekspozīcijas ēka – bijušais muižas zirgu stallis. Latgales keramikas ekspozīcija tiks izvietota lielajā izstāžu zālē, kur varēs aplūkot visdažādākos māla izstrādājumus – sākot no senākajiem saimniecības traukiem līdz pat dekoratīvās keramikas sarežģītākajām formām – daudzžuburu svečturiem.
  Iepazīties ar vidi, kādā dzīvojuši un strādājuši Latgales keramikas vecmeistari, varēs rekonstruētajā Andreja Paulāna keramikas darbnīcā – ceplī. Šeit Jūs redzēsiet kājminamo virpu un, ja vēlēsieties, varēsiet to iemēģināt arī darbībā.
  Bijušajā muižas pārvaldnieka mājā joprojām būs apskatāma ekspozīcija „Raiņa ģimnāzijas un studiju gadi”, kas sniedz ieskatu par topošā dzejnieka jaunības posmu, viņa interesēm, mācībām, vaļaspriekiem… Varbūt Jūs uzzināsiet par kādu Raiņa jaunības gadu netikumu vai sirdssāpju iemeslu…
  Jasmuižā Jums būs iespēja ieklausīties latgaliešu kāzu apdziedāšanās dziesmās, kuras, šeit dzīvojot, vāca un pierakstīja Rainis. Varbūt uzzināsiet kaut ko jaunu par to, kā Latgalē XIX gadsimta beigās svinēja kāzas, jo Rainis savā apcerējumā „Daugavpils apriņķa Višķu pagasta kāzu ieražas” ir aprakstījis savdabīgos novada kāzu svinību rituālus, izdarības un tradīcijas.
Šosezon muzejā būs skatāma izstādes „Kad mīlā divas dvēseles…” 4. sērija. Tā sniegs ieskatu Raiņa un Aspazijas dzīvē, darbā, daiļradē, ikdienā un savstarpējās attiecībās Šveices posmā (1906–1920). Kā divas radošas personības jutās, ilgus gadus dzīvojot svešumā kā divi pārstādīti koki, kuriem no jauna bija jāiesakņojas, un kā tas ietekmēja viņu daiļradi un savstarpējās attiecības.
  Sezonas laikā muzejā plānoti dažādi pasākumi: Dzejas dienu sarīkojums, brīvdabas teātra izrāde, keramikas cepļa kurināšana. Par to norises laikiem uzzināsiet, sekojot reklāmai.
Nepabrauciet garām Jasmuižai! Šeit tiek gaidīts ikviens! Muzejam pārdzīvojot pārmaiņu laiku un atdzimstot jaunā veidolā, Jūsu atbalsts un priekšlikumi būs īpaši svarīgi.


Solvita Brūvere,
Raiņa muzeja Jasmuiža vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 18.05.2006.