Deju kolektīvs “Gaida” uzvar konkursā ar Gaidas Ivanovas jaunrades dejām

15.02.2006.

  10. februārī VEF Kultūras pilī Izglītības un Zinātnes ministrijas Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs organizēja bērnu un jauniešu jaundeju konkursu „Mēs un deja”, kurā starp 22 deju kolektīviem no visas Latvijas Preiļu 1. pamatskolas 5. – 6. klašu deju kolektīvs “Gaida” kļuva par laureātu. Izvērtējot visus kritērijus, no maksimāli iespējamajiem 25 punktiem “Gaidas” dejotāji saņēma 24 punktus. 
  Konkursu vērtēja žūrijas komisija, kuru vadīja IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku virsvadītāja asistente, Rīgas Franču liceja tautas deju kolektīva „Auseklītis” vadītāja Iveta Pētersone. Bērnu un jauniešu jaundeju konkursu Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs organizē kopš 2001.gada, kurā var piedalīties ikviens deju autors vai horeogrāfs.
  Kā bija noteikts konkursa nolikumā, mūsu dejotāji rādīja divas Gaidas Ivanovas dejas – tautas dejas apdari “Sēju mirtu, sēju rūtu”, kurai izmantota mūzika no folkloras kopas “Ceiruleits” repertuāra, un sižetisko deju “Šurpu turpu”, kuras mūzikas autors ir Arvīds Gžibovskis
  Deju kolektīva vadītāja Gaida Ivanova atzīst, ka piedalīties konkursā vajadzēja, jo bērniem ir nepieciešams ik pēc laika pabūt uz lielās skatuves, redzēt citus dejotājus un izjust atbildību par savu darbu. Būt pirmajiem gan neesot bijis mērķis. “Ne jau mūsu dejas ir tik labas, bet citiem tā bija vājākas,” tā saka skolotāja Gaida. Dejas bija veidotas tieši “Gaidas” kolektīvam, tāpēc liela daļa panākumu ir gūti bērnu spēkiem. Izrādās, ka Preiļu 1.pamatskolas dancotāji kopā ar savu vadītāju pie dejas horeogrāfijas ir strādājuši pēc stundām, kad neviens netraucē. Tas esot interesants, radošs, bet arī darbietilpīgs process. Gaida Ivanova uzskata, ka viņa deju var izveidot tikai konkrētam deju kolektīvam un tā dalībniekiem. Bērniem lielu atbalstu sniedz vecāki, vecvecāki, radi, draugi, jo dejošana – tā ir disciplīna un darbs.
  “Gaidas” dejotājas Katrīna Reine, Ilvija Gribuška un Baiba Sporāne atzīstas, ka nebija cerējušas uz tik labu rezultātu. Uzkāpjot uz skatuves, parasti ir uztraukums, bet pēc dažām taktīm “lampu drudzis” pazūd, jo dejojot rodas pozitīvas emocijas. Smaids un attiecības ar partneri dejā ir galvenais. To novērtē arī žūrija, kas, pēc meiteņu teiktā, parasti ir stingra, bet labvēlīga. 
  Deju kolektīvs “Gaida” konkursā bija vienīgais no Latgales. Jāatzīst, ka mēs jau esam pieraduši, ka “Gaidas” bērni ir labākie, ka kolektīva mākslinieciskais līmenis ir augstu novērtēts ne tikai skatēs Latvijā, bet arī ārzemju festivālos. Atzinīgus vārdus jaunajiem māksliniekiem šā gada sākumā teica arī Vācijas sabiedrisko organizāciju pārstāvji, kuri bija ieradušies Preiļos. 
Dejotāji un kolektīva vadītāja pateicas par atbalstu VAS “Latgales ceļi” Preiļu nodaļas vadītājam Andrim Svarinskim, mūzikas autoram Arvīdam Gžibovskim un Preiļu novada Kultūras centra darbiniekam Jānim Ziedam – Ziediņam.
 


Maija Paegle

Pēdējās izmaiņas: 15.02.2006.