Preiļu novada domes priekšsēdētāja Jāņa Eglīša uzruna Ziemassvētkos

22.12.2005.

  Gada lielākā daļa aizvadīta. Pirmo reizi pilsētas vēsturē Preiļos muzicējis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, ievadot Adventes pēdējo nedēļu. Klāt Ziemassvētki, pārdomu un izvērtēšanas laiks. Gan Preiļos, gan citās mūsu valsts pilsētās ir bijis daudz priecīgu brīžu un lielu sarīkojumu, kuros aktīvi piedalījušies Preiļu novada iedzīvotāji – Skolēnu dziesmu un deju svētki, Skolu svētki, pirmais „Slow food” festivāls, pilsētas svētki. Paldies visiem, kas ir reprezentējuši novadu, kas ir gatavojuši un gatavojušies, kas ir finansiāli un morāli atbalstījuši.
  Ir bijušas gan veiksmes, gan neveiksmes, taču, atskatoties uz paveikto, varu secināt, ka rezultāts nav slikts. Svarīgs notikums novadā bija pašvaldību vēlēšanas. Galvenais to iznākums Preiļos – iepriekšējā domes sasaukuma iesākto darbu turpinājums. Paldies gan iepriekšējā sasaukuma, gan arī pašreizējās domes deputātiem par darbu, kas orientēts uz nākotni. Šogad lieli darbi tika veikti gandrīz visās novada izglītības iestādēs. Būtisku palīdzību Preiļu 1. pamatskolas piebūves un Preiļu Valsts ģimnāzijas būvdarbu finansēšanā sniedza Tautas partija ciešā sadarbībā ar deputāti E.Šņepsti. Vairāk nekā iecerēts izdevās paveikt Preiļu 2. vidusskolā, pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar Saeimas deputātu I.Maksimovu. Īpašs prieks par renovēto bērnudārzu „Auseklītis”, kaut arī būvdarbu izmaksas ievērojami pārsniedza sākotnēji plānotās. Ar veselības ministra G.Bērziņa atbalstu SIA „Preiļu slimnīca” tika piešķirti 100 tūkstoši latu medicīnas aparatūras iegādei. Realizēts ES finansēts projekts „Informācijas tehnoloģiju centra izveide” Preiļos. Šie ir tikai lielākie investīciju projekti.
   Īpaši ir prieks par jauno valsts ieņēmumu dienesta ēku Raiņa bulvārī. Kaut arī tas ir valsts un privātās partnerības projekta rezultāts, ēkas sakārtošanas rezultātā daudz pievilcīgāks būs kļuvis Raiņa bulvāris. Parasti, kad Preiļus apmeklē ministri vai deputāti, tiek uzdots jautājums – kāda jēga no šādām vizītēm? Pagājušā gada nogalē Preiļos viesojās finanšu ministrs O.Spurdziņš, lai runātu par jaunu VID telpu izbūves iespējām. Šodien mēs redzam rezultātu. Protams, nav jau viss tik vienkārši, taču ministriem mēs rādām arī paveikto, rādām, ko varam izdarīt paši, ka neesam tikai čīkstētāji un lūdzēji.
   Diemžēl aktīvākie ES projektu rakstītāji ir tikai novada dome un tās struktūrvienības, kā arī a/s „Preiļu siers”, kuru projektos saņemtais finansējums mērāms simtos tūkstošu. Iespēju ir daudz, tās nedrīkst laist garām. Aicinu uzņēmējus aktīvi izmantot Biznesa koordinācijas un attīstības centra iespējas.
   Ne viss izdevās, kā iecerēts. Aizkavējās divu lielu projektu realizācija. Jau trešo reizi trīs gadu laikā birokrātisko procedūru dēļ tika atlikts ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu rekonstrukcijas projekts, ko vienlaicīgi realizēs vēl 19 Latvijas pilsētās. Nav patīkami katru gadu taisnoties par neizpildītajiem solījumiem šajā jautājumā, taču līdzīgs stāvoklis ir arī citās pilsētās. Pa šo laiku būtiski augušas darbu izmaksas. Tikai šoruden tika izsludināts projektu konkurss siltumapgādes sistēmu rekonstrukcijai, kuram mēs bijām gatavi iesniegt pieteikumu jau 2004. gada maijā. Tādējādi aizkavējas būtiski siltumenerģijas efektivitātes uzlabošanas darbi, kas neizbēgami atspoguļojas tarifu kāpumā. Diemžēl Jēkabpils autobusu parkam un privātpersonām nav izdevies vienoties par jaunas autoostas izbūvi Preiļos, tādējādi pilsētas centrālā laukuma labiekārtošana joprojām ir aktuāla. Daudz darāmā arī uzņēmējdarbības veicināšanā un ielu infrastruktūras sakārtošanā.
   Nākošā gada ieceres tiks apspriestas, apstiprinot domes 2006. gada budžetu. Aicinu novada iedzīvotājus aktīvi piedalīties budžeta projekta apspriešanā. Šodien droši var runāt par projektiem, kuriem jau ir piešķirts finansējums. Ar TP atbalstu Saeima valsts budžetā ir piešķīrusi finansējumu ēku siltināšanai, un tādējādi tiks nomainīti logi bērnudārzā „Pasaciņa” un Mūzikas un mākslas skolā. Ir sadalīta valsts budžeta mērķdotācija novadiem, un pa 50 tūkstošiem latu papildus tiks investēts Aizkalnes un Preiļu pagastā. Paldies tiem iedzīvotājiem, kas izteica priekšlikumus šo līdzekļu sadalei.
  Nākamajā gadā ir vairāki ļoti nozīmīgi darbi, kuriem gan vēl ir jāatrod finansējums. Jāpabeidz Preiļu rajona galvenās bibliotēkas būvdarbi, šeit jācer uz valsts budžeta grozījumiem. Šobrīd tiek izvērtēts projekta pieteikums Preiļu pils atjaunošanai, tā atbalstīšanas gadījumā būtiski līdzekļi nāktu no ES budžeta. Deputātiem vēl ir jāvienojas par to, kuru Brīvības cīņu pieminekļa projektu realizēt, taču darbi būtu jāuzsāk. Tāpat uzsākami Preiļu apvedceļa būvdarbi. Plānu ir ļoti daudz. Lai mums visiem veicas to realizācijā!
  Pateicos visiem novada iedzīvotājiem par līdzdarbošanos mūsu novada attīstībā!

Priecīgus Ziemassvētkus!
Veiksmi un ieceru piepildījumu 2006. gadā!

Jānis Eglītis,
Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Pēdējās izmaiņas: 22.12.2005.