Preiļu novada domes priekšsēdētāja uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas dienā.

18.11.2005.

Cienījamie Preiļu novada iedzīvotāji!


  Katrs 18. novembris nāk ar atziņu, ka valsts ir kļuvusi vēl stiprāka un pirms 78 gadiem paustā pilsoniskā un politiskā griba un izcīnītā neatkarība ir neatgriezeniska. Tajā pašā laikā rodas arvien jauni izaicinājumi un arī jaunas iespējas – lielākā inflācija un arī lielākais iekšzemes kopprodukta pieaugums Eiropas Savienībā. Skatoties globālā mērogā, visa Eiropa kopumā gan demogrāfiskā, gan ekonomiskā ziņā šobrīd ievērojami atpaliek no citiem pasaules reģioniem. Daba nemīl tukšumu, kāds nāks šo tukšumu aizpildīt mūsu vietā. Ekonomiski – pārvēršot mūs par izejvielu piegādātājiem vai preču pārkraušanas punktiem, fiziski – iepludinot darbaspēku mūsu šībrīža karjeru, mirkļa labklājības, ambīciju vai vienkārši kūtruma dēļ Vai tas ir tas, ko mēs vēlamies? Jā, ir bijušas sāpīgas kļūdas, šodien mēs izjūtam to sekas. Taču idejas par zināšanu balstītas ekonomikas veidošanu un demogrāfiskās situācijas uzlabošanu nedrīkst palikt tikai ideju līmenī, īpaši Latvijā. Protams, šodien ir drošības izjūta, jo mums ir draugi un sabiedrotie gan Eiropas Savienībā, gan ASV, gan NATO. „Brīvības cena ir mūžīgs nomods”, reiz teica ASV prezidents T.Džefersons. Šie vārdi ir jāatceras ikvienam no mums.
  Šodien Preiļu novadam ir ar ko lepoties, mums ir cilvēki un uzņēmumi, kas Preiļu novada vārdu dara atpazīstamu valstī. Gan Jasmuiža un arī Rainis, gan a/s „Preiļu siers”, gan mūsu pedagogu veikums. Šodien saku paldies Saeimas deputātei Elitai Šņepstei, ar kuras palīdzību novads ir saņēmis nozīmīgas investīcijas, gan Eduardam Upeniekam, mūsu novadniekam, kura vadībā notiek Preiļu parka kapelas atjaunošana. Paldies ikvienam, kurš ir gan paveicis savu tiešo pienākumu, gan paraudzījies apkārt un kaut ko uzlabojis sev blakus. Neviens cits par mums nerūpēsies. Viss ir mūsu pašu prātos un rokās. Un mūsu novadā ir vēl ļoti daudz darāmā, īpaši uzņēmējdarbības jomā, lai cilvēkiem nevajadzētu doties peļņā uz ārzemēm, lai mēs pēc iespējas mazāk būtu atkarīgi no budžetiem, dotācijām un pabalstiem. Nākamgad ir jāveic divi būtiski darbi – bibliotēka un Preiļu pils. Divi simboli. Gaisma un ne vairs kādreizējā godība, bet gan mērķtiecība un apliecinājums. Tad būs pamats, lai radītu daudz ko vairāk, lai mēs būtu izmantojuši senču atstāto potenciālu, lai katrā mājā un katrā sirdī būtu ja ne prieks un lepnums, tad vismaz apmierinājums.
  Uz baltā sniega fona spilgti mūsu karogi šodien. Svētība Romas katoļu baznīcā, garīgās mūzikas koncerts, gleznu izstādes atklāšana. Skaista diena! Tomēr Bībelē ir teikts: „Ja tas Kungs nesargā pilsētu, tad velti to dara sargi.”
  Dievs, svētī Latviju!

Jānis Eglītis,
Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Pēdējās izmaiņas: 18.11.2005.