Sociālā nodrošinājuma pabalsta palielināšana veicinās mazo pensiju pieaugumu

21.10.2005.


18.10.2005. – Labklājības ministrija ir ierosinājusi no nākamā gada palielināt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu no 35 un 45 latiem, kas ļaus straujāk palielināt mazās pensijas un nodrošinās vairāku pabalstu pieaugumu.


„Šāds solis ietekmēs ne tikai tiešos 16 tūkstošus sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējus, bet gan tas ļaus uzlabot dzīves līmeni vairāk kā 80 tūkstošiem cilvēkiem, kuru saņem minimālās vecuma un invaliditātes pensijas. Šī pabalsta palielināšana  pozitīvi iespaidos daudzas sociālās grupas,” uzsver labklājības ministre Dagnija Staķe.   


Sociālā nodrošinājuma pabalsta palielināšana atsauksies arī uz minimālās vecuma pensijas apjomu, kuru 2004.gadā saņēma aptuveni 57 tūkst. cilvēku. Minimālā vecuma pensija tādējādi būs robežās no 49,5 latiem (ja stāžs nav lielāks par 20 gadiem) līdz 67,5 latiem (ja stāžs ir lielāks par 30 gadiem). Šobrīd minimālās vecuma pensijas apjoms ir attiecīgi robežās no 38,5 līdz 52,5 latiem.  Līdz ar to minimālā vecuma pensija paaugstināsies no 38,5 līdz 49,5 latiem.


Līdztekus palielināsies arī minimālās invaliditātes pensijas apjoms. 1. grupas invalīdiem tas pieaugs no 56 līdz 72 latiem, 2. grupas invalīdiem – no 49 līdz 63 latiem, 3. grupas invalīdiem – no 35 līdz 45 latiem.  Šis paaugstinājums ietekmēs  aptuveni 25 tūkst. cilvēku.


Jauninājums ļaus straujāk indeksēt tās pensijas, kas nākamgad nepārsniegs 135 latus (trīskāršu sociālā nodrošinājuma pabalsta apjomu). Tādējādi palielināsies to pensionāru skaits, kuru pensijas tiks indeksētas, gan ņemot vērā cenu pieaugumu, gan apdrošināšanas iemaksu algas pieauguma procentus. Šobrīd robežšķirtne  straujākai pensiju indeksācijai ir 105 lati, bet no jaunā gada to paredzēts palielināt līdz 135 latiem.


Līdz ar sociālā nodrošinājuma pabalsta palielināšanu paaugstinās arī pensiju indeksācijas robeža. No nākamā gada tiks indeksētas pensijas, kas nepārsniedz pieckāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu. Šobrīd tie ir 175 lati, bet no 2006. gada netiktu indeksētas tikai tās pensijas, kas pārsniedz 225 latus. Pēc LM  aprēķiniem, šīs pozitīvas izmaiņas ļaus straujāk paaugstināt pensijas 475 tūkst. cilvēkiem  jeb aptuveni 80 % no visu pensionāru kopskaita.


Nākamajā gadā apgādnieka zaudējuma pensija nedrīkstēs būt mazāka par sociālā nodrošinājuma pabalstu –  45 latiem.  Šogad pirmajā pusgadā šo pensiju saņēma gandrīz 27 tūkst. cilvēku. 


Līdz ar sociālā nodrošinājuma pabalsta palielināšanu, pieaugs arī sociālais pabalsts 3 tūkst. Černobiļas AES seku likvidēšanas dalībniekiem – invalidiem un valsts speciālais pabalsts septiņiem Latvijas neatkarības atgūšanas procesā bojā gājušo personu bērniem no 35 līdz 45 latiem.


Atgādinām, ka valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta palielināšanu paredz LM izstrādātais noteikumu projekts par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un apbedīšanas pabalsta apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalstu piešķiršanas un izmaksas kārtību, kas 6.oktobrī tika pieteikts izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē.


Arī no nākamā gada plānots noteikt ikmēneša piemaksas gandrīz 380 tūkstošiem mazo pensiju saņēmējiem vidēji 6,63 latu apmērā.Pēc plašākas informācijas vērsties pie Komunikācijas departamenta direktores Vinetas Bērziņas (7021632, 6497758), vineta.berzina@lm.gov.lv    

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.