Valdība atbalsta noteikt piemaksas pie mazajām pensijām vidēji 6,63 latu apmērā

28.09.2005.

Rīga, 20.09.2005. –  Lai straujāk uzlabotu pensionāru dzīves kvalitāti, Labklājības ministrija (LM) no nākamā gada pensionāriem, kuriem pensija ir mazāka par 105 latiem un tiem, kuriem ir liels apdrošināšanas stāžs, iecerējusi noteikt pie vecuma pensijas ikmēneša piemaksu vidēji 6,63 latu apmērā.


To paredz  20.septembrī valdībā apstiprinātie LM izstrādātie grozījumi likumā Par valsts pensijām.


„Tas ir būtisks solis, kas beidzot ir sperts, jo tas ietekmē gandrīz 380 tūkstošus cilvēku, kuri šobrīd saņem mazas pensijas. Iespēju šīs piemaksas pie pensijām nodrošināt esam raduši pateicoties valsts sociālās apdrošināšanas budžeta iespējām. Arī valdība, lemjot par papildu finansējuma piešķiršanu prioritārajiem pasākumiem, jau atbalstījusi šo mūsu prioritāti, šim mērķim 2006.gada valsts budžeta projektā paredzot aptuveni 30 milj. latu,” uzsver labklājības ministre Dagnija Staķe.


Atbilstoši valdībā akceptētiem likuma par valsts pensijām grozījumiem, 2006. gadā pensionāriem, kuru vecuma pensija nav lielāka par 105 latiem un kuru  kopējais apdrošināšanas stāžs (kas uzkrāts līdz 1996.gadam) nav mazāks par 30 gadiem, piemaksa pie pensijām varētu būt vidēji  5,70 lati,  ar stāžu vidēji  35  gadi – 6,65 lati, ar stāžu vidēji 40 gadi – 7,60 lati un ar stāžu vidēji 45 gadi – 8,55 lati.


Likuma Par valsts pensijām grozījumi paredz paaugstināt apgādnieka zaudējuma pensijas minimālo apmēru katram bērnam, nosakot to ne mazāku par 65% no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta. Šobrīd  minimālais apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs ir 17,50 lati, un šo pensiju 2005.gada pirmajā pusgadā saņēma 26,7 tūkst. cilvēku.


Likuma grozījumi  paredz arī  turpināt straujāk indeksēt nelielās pensijas. Sākot ar 2006. gadu līdz 2010. gadam pensijas, kuras nepārsniedz trīskāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, plānots pārskatīt 1.aprīlī ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 1.oktobrī – ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem. Taču pensijas, kuras pārsniedz trīskāršu, bet nepārsniedz pieckāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, tiks indeksētas tikai 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu.


Savukārt sākot ar 2010.gada 1.janvāri līdz 2015. gadam mazās pensijas būs pārskatāmas 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem, bet pensijas, kuras lielākas par  trīskāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, indeksētas 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.


Grozījumos iecerēts mainīt pensiju pārrēķināšanas kārtību, nosakot – ja ir veiktas vai bija jāveic apdrošināšanas iemaksas par periodu pēc vecuma vai 1. un 2.grupas invaliditātes pensijas piešķiršanas jeb pārrēķināšanas, no nākamā gada cilvēks pensiju varēs pārrēķināt neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita (šobrīd t.i. ne mazāk kā 12 mēneši). Bet sākot ar 2007. gadu, ja cilvēks pēc pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas) strādājis un uzkrājis pensijas kapitālu, pensiju varēs pārrēķināt reizi gadā neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita (šobrīd t.i. ne biežāk kā reizi trijos gados).


Grozījumus likumā Par valsts pensijām vēl jāskata Saeimā.


Atgādinām, ka šobrīd valsts sociālā nodrošinājuma  pabalsts ir 35 lati, taču valdība, lemjot pagājušajā nedēļā par papildu finansējuma piešķiršanu prioritārajiem pasākumiem, atbalstīja LM ieceri palielināt valsts atbalstu trūcīgākajiem iedzīvotājiem, paaugstinot no 2006.gada valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu no 35 līdz 45 latiem, kuru šogad sešos mēnešos valstī saņēmuši vairāk kā 16 tūkst. cilvēku.  Šī pabalsta palielināšanai  nākamā gada valsts budžeta projektā paredzēti 1,13 milj. lati.


Tāpat tika akceptēta LM prioritāte paaugstināt apgādnieka zaudējuma pensijas apmēru katram bērnam,  šim mērķim valdība atvēlēja 942 tūkst. latus.


Atgādinām, ka LM 2004.gadā izveidoja darba grupu, kura strādāja pie likumprojekta grozījumiem likumā Par valsts pensijām sagatavošanas, lai sekmētu virzību uz pietiekamu valsts pensiju nodrošināšanu, īpašu vērību pievēršot pensionāru ar lielu apdrošināšanas stāžu pensiju paaugstināšanas iespējām, ņemot vērā valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta iespējas.


 


Pēc plašākas informācijas vērsties
Komunikācijas departamentā pie
 departamenta direktores Vinetas Bērziņas (7021632, 6497758).


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.