Pieaug ar celiakiju slimo bērnu skaits, kuri saņem valsts atbalstu 50 latu apmērā

07.08.2005.

Labklājības ministrijai šogad ieviešot valsts atbalstu 50 latu apmērā ar celiakiju slimajiem bērniem speciālas pārtikas iegādei, šī gada piecos mēnešos strauji pieaudzis šī atbalsta saņēmušo bērnu skaits.


Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) statistikas datiem minēto valsts atbalstu 2005.gada janvārī ir saņēmis viens bērns, bet sākot ar februāri atbalsta saņēmēju skaits pieauga, un maijā to jau saņēma 361 bērns.


Valsts atbalsts, kuru var saņemt sākot ar šī gada janvāri, ir paredzēts bezglutēna pārtikas iegādei.  Naudas izteiksmē vienam bērnam tas ir 50 latu mēnesī un vienāds ar piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu apmēru. Tāpat bērni saņem arī ģimenes valsts pabalstu.


Tiesības uz atbalstu ir ar celiakiju slimam bērnam vecumā līdz 18 gadiem, kuram nav noteikta invaliditāte un ir piešķirts personas kods. Tāpat bērnam pastāvīgi jādzīvo Latvijā un viņš nevar atrasties pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.


Šobrīd galvenais nosacījums invaliditātes noteikšanai ir nevis diagnoze “celiakija”, bet gan tās izraisītie funkcionālie traucējumi, nenosakot invaliditāti visos celiakijas gadījumos. Līdz ar to vecākiem, kuru bērniem tā nav noteikta, rodas materiālas problēmas nodrošināt slimos bērnus ar speciāliem bezglutēna pārtikas produktiem, jo piemēram, maizes kukulītis maksā vairāk par 2 latiem, bet 0,5 kg miltu – ap 2 latiem.


Labklājības ministrijas speciālisti uzsver, ka šis atbalsts ir būtisks, lai vecāki varētu iegādāties bērniem nepieciešamo pārtiku.


Atbalstu ir tiesīgs pieprasīt viens no bērna vecākiem, bērna adoptētājs, aizbildnis, persona, kurai bērns nodots pirmsadopcijas aprūpē, kā arī cita persona, kura faktiski audzina bērnu, ja pieņemts atbilstošs bāriņtiesas lēmums.


Plašāka informācija par minētā atbalsta saņemšanas un piešķiršanas kartību ir pieejama LM interneta mājas lapas sadaļā Sociālie pakalpojumi un sociālā palīdzība (http://www.lm.gov.lv/?sadala=456).


Atgādinām, ka celiakija ir iedzimta gremošanas sistēmas saslimšana, kurai raksturīga graudu olbaltumvielu nepanesība. Tās rezultātā cilvēks novājē (bērns atpaliek attīstībā) neatkarīgi no apēstās pārtikas daudzuma. Turklāt vienīgā ārstēšanas metode paredz no slimnieku uztura pilnīgi izslēgt tādus glutēnu saturošos pārtikas produktus kā maizi, putras, makaronus u.c. produktus, kuru sastāvā ir graudaugi (kvieši, mieži, rudzi, auzas), iesakot pēc iespējas lietot speciālo bezglutēna pārtiku – produktus, kuru sastāvā ir kartupeļu, rīsu, pākšaugu u.c. milti.


LM ieviesto atbalstu nosaka Ministru kabineta noteikumi Par valsts atbalsta programmu ar celiakiju slimiem bērniem, kuriem nav noteikta invaliditāte.


Pēc plašākas informācijas vērsties
LM Komunikācijas departamentā
pie departamenta direktores Vinetas Bērziņas (7021632, 6497758),
sabiedrisko attiecību speciālistes Zanes Lielķikutes (7021665, 6596035).


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.