Preiļi tūrisma gadatirgū “Balttour 2005″

11.02.2005.

No 11. – 13. februārim Rīgā, Ķīpsalas izstāžu centrā jau divpadsmito gadu pēc kārtas tūrisma nozares speciālistus un potenciālos ceļotājus pulcēja Starptautiskais tūrisma gadatirgus Balttour 2005 . Gadatirgū bija pārstāvētas 33 valstis.


Jāpiebilst, ka Balttour vārdam izskanot pasaulē, šo izstādi visā Baltijas reģionā atpazīst kā nozīmīgu tūrisma profesionāļu tikšanās vietu, bet Eiropā kā svarīgu ikgadēju tūrisma pasākumu. Balttour ir ļoti nozīmīgs pasākums Latvijas tūrisma jomā, un tāpēc jau kuro gadu pēc kārtas Preiļu rajona Tūrisma informācijas centra darbinieces piedalās šajā pasākumā, pārstāvot savu rajonu kopējā Latgales stendā.


Saskaņā ar statistikas datiem, gandrīz 66 % no kopējā tūristu skaita Preiļu rajonu apmeklē Latvijas iedzīvotāji, līdz ar to dalība šajā izstādē palīdz rajona uzņēmējiem sasniegt savu mērķtirgu, kā arī vienlaikus tā ir vienreizēja iespēja popularizēt Preiļu vārdu gan Latvijā, gan arī citās valstīs.


Šogad 26 m2 lielais Latgales stends tika veidots tematiski. Stenda tēma un moto – Latgale tautu krustcelēs. Pie vizuālā stenda kopskata strādāja māksliniece Daina Salmiņa (viņa veidojusi arī Latgales stendu 2000. gadā). Par katras stenda sadaļas atpazīstamību vēstīja attiecīgo Latgales reģiona rajonu nosaukumi: Preiļu, Daugavpils, Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un Balvu.
Jāteic, ka šogad rīkotā tūrisma izstāde izskatījās plašāka, varētu teikt, pat saturiski bagātāka, nekā iepriekšējos gados, apmeklētāju un dalībnieku skaita ziņā, šķiet, pārspēja līdzšinējās. Mūs priecēja tas, ka cilvēki joprojām spēj izbrīvēt laiku, lai painteresētos, uz kuru no Latgales rajoniem viņi varētu doties atpūtā šajā tūrisma sezonā. Interese bija liela. Apmeklētāju plūsmas pie stenda bija nepārtrauktas. Sniedzām atbildes uz daudziem apmeklētājus interesējošiem jautājumiem. Mūs pārsteidza izrādītā lielā interese par Preiļu rajona ikgadējo kultūras pasākumu, kurš notiek gadu no gada Rožupē – “ Kāzu muzikantu saietu”. 2005. gads ir pasākuma jubilejas gads, jo aprit desmit gadi, kopš tas tiek organizēts. “ Kāzu muzikantu saiets” aicinās visus uz Rožupi 19. augustā.


Izstādes apmeklētājus interesēja dažādi tūrisma veidi – ekotūrisms, kultūras tūrisms, aktīvais tūrisms, līdz pat iespējām izvēlēties dažādus interesantus un pat ekstrēmus tūrisma maršrutus. Interesenti saņēma atsevišķu informāciju arī par nakšņošanas iespējām, apskates objektiem. Pieprasīts bija Preiļu rajona gada lielāko kultūras pasākumu plāns. Šogad Preiļu rajona lielākie kultūras pasākumi ir iekļauti kopējā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas bukletā – “ Svētki un gadatirgi Baltijas valstīs 2005 ”. Šis buklets bija pieejams arī izstādes laikā. 
Izstādē tika prezentētas arī jaunās Preiļu novada domes Preiļu pils un parka rekonstrukcijas projekta ietvaros veidotās infolapas: “ Preiļu pils un parka rekonstrukcija Darījuma centra izveidei” kā arī ” Dosimies pastaigā pa Preiļiem! ”.


Lielu apmeklētāju uzmanību piesaistīja Latgales stendā keramiķa, Krāslavas meistara Valda Pauliņa darbošanās ar podnieka ripu. Katrs šī aroda cienītājs varēja izmēģināt roku podu virpošanā. Keramiķa darbus interesenti varēja arī iegādāties.


Zemnieku saimniecība “Kurmīši” no Krāslavas rajona apmeklētājus ieintriģēja, cienājot ar burvīgām zāļu tējām, bet Līvānu novada SIA “Daugulis un partneri” produkcija tika atzīta ne tikai par garšīgu, bet arī pieejamu katram maciņam.


12. februārī notika kopējā Latgales stenda prezentācija. Pasākumā piedalījās Līvānu novada folkloras kopa “ Turki”. Dzirdot Turku sievas dziedot, Latgales puses mīļotāji neviļus pieķēra sevi līdzdziedāšanā.


Daugavpils “Latgales alus ” rūpnīca piedāvāja īstu latgaliešu alu, bet no uzņēmuma SIA “ Aglonas maize ” līdz degustācijas galdam bija atceļojis latgaliešu “ Veistūklis” (rudzu maize ar ieceptiem speķa gabaliņiem).


Piedalīšanās izstādē mūs kārtējo reizi pārliecināja par to, ka tūrisma iespējas Latgalē ir pieprasītas joprojām un cilvēku vēlme tuvāk iepazīt šo reģionu gadu no gada pieaug.


Līga Bruzgule,
Preiļu rajona Tūrisma informācijas centra tūrisma darba speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 11.02.2005.